اقامت تحصیلی ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه

دلایل بسیاری وجود دارند که باعث شده میزان مهاجرت به ترکیه نسبت به سایر کشورهای جهان افزایش پیدا کند؛ از جمله امنیت، کیفیت بالای درمان و آموزش و شرایط عالی سرمایه گذاری. ترکیه از لحاظ استانداردهای زندگی یک کشور دانشجویی محسوب میشود؛ به این دلیل که با توجه به بالا بودن  استانداردهای زندگی، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ارزان تر میباشد. مدارس ترکیه (ابتدایی و متوسطه)، کالج و دانشگاه های آن نیز با کیفیت بالا و هزینه های نسبتا ارزان هستند. اکثر دانشجویان بین المللی به ترکیه از چین و سایر کشورهای نزدیک ترکیه مانند آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان و ازبکستان برای ادامه تحصیل به این کشور می آیند. برای تحصیل در ترکیه، یک خارجی نیاز به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دانشجویی دارد.

ترکیه از جمله کشورهاییست که اقامت موقت و دائم خود را بدون ممنوعیت قانونی به مهاجران اعطا میکند و این امر سبب افزایش مهاجرت به ترکیه از روش های مختلف شده است. به تازگی، ترکیه ادارات دولتی خود را برای اعطای انواع مجوز اقامت برای خارجیان و استخدام کارکنانی که به زبان های بین المللی مانند زبان عربی و انگلیسی صحبت می کنند، جهت تسهیل ارتباط با متقاضیان خارجی ها، گسترش می دهد. تمام مجوز های اقامت ترکیه توسط وزارت امنیت داخلی (اداره کل مهاجرت وزارت امور داخله DGMM)، پس از تکمیل شرایط لازم برای هر نوع ، صادر می شود.


ویزای تحصیلی ترکیه

ایرانیان برای سفرهای توریستی به ترکیه احتیاجی به ویزا ندارند، اما برای ادامه تحصیل یا انجام کار باید ویزاهای مربوطه را اخذ کنند. برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل ابتدا باید رشته و دانشگاه خود را انتخاب کرده و سپس اقدام به اخذ پذیرش از آن موسسه آموزش عالی را کنید. پس از کسب قبولی در دانشگاه یا موسسه مورد تایید اداره مهاجرت ترکیه، دانشجویان قبل از سفر خود، باید ویزای تحصیلی را از نزدیکترین کنسول گری های ترکیه در کشور خود بدست آورند. دانشجویان خارج از کشور بدون داشتن مدارک ویزای معتبر نمیتوانند در مؤسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام کنند. گرفتن ویزای دانشجویی ترکیه از طریق کنسولگری حدود 60 روز طول میکشد .


اقامت ترکیه از طریق تحصیل

به طور کلی، تمام دانش آموزان و دانشجویان خارجی باید مجوز اقامت برای تحصیل در ترکیه را دریافت کنند. تمام دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن وضعیت، باید ظرف 30 روز پس از ورود به ترکیه مجوز اقامت (Ikamet Tezkeresi) را از اداره مهاجرت شهر مربوطه دریافت کنند. دانش آموزان و دانشجویان باید در در وب سایت وزارت اداره کل مهاجرت وزارت امور داخلی ثبت نام آنلاین انجام دهند و پس از ثبت درخواست، باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری و پرداخت مالیات را انجام دهند.

مجوز اقامت ترکیه از طریق تحصیل به خارجیانی که پذیرش یک موسسه تحصیلات تکمیلی دارای مجوز را در مقاطع کارشناسی، دوره های دو ساله یا کارشناسی ارشد گرفته باشند اعطا می شود. دوره اقامت مجوز دانشجو نمیتواند بیش از مدت تحصیل باشد ؛ مجوز اقامت تحصیلی ترکیه به صورت یکساله یا نهایتا تا پایان دوره تحصیل دانشجو صادر میشود. خارجیانی که مایل به تحصیل در مدارس ابتدایی یا متوسطه میباشند می توانند با رضایت والدین و حمایت مالی آنها اجازه اقامت تحصیلی را برای حداکثر یک سال (با قابلیت تمدید) دریافت کنند.


مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه :

•         فرم درخواست مجوز اقامت از پورتال اقامت الکترونیکی

•         چهار قطعه عکس در اندازه گذرنامه (باید در طی 6 ماه گذشته گرفته شده و دارای پس زمینه سفید باشد.)

•         گذرنامه اصلی و کپی از صفحات حاوی عکس، مهر آخرین ورود، تاریخ انقضا و ویزای دانشجویی .

•         نامه پذیرش و گواهی ثبت نام دانشجو دارای اعتبار و تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش

•         بیانیه بانکی ، اسناد بورسیه یا نامه حامی مالی ، نشاندهنده توانایی مالی در طول اقامت ترکیه

•         فرم های اطلاعاتی دانشجویان خارجی

•         بیمه درمانی معتبر، دوره بیمه باید مدت اقامت در نظر گرفته شده را پوشش دهد و یکی از موارد زیر باشد:

سند امکان ارائه خدمات بهداشتی در ترکیه را در زمینه موافقت نامه های اجتماعی دو جانبه

اسناد ارائه شده توسط موسسه امنیت اجتماعی

اسناد مربوط به درخواستی که به مؤسسۀ تأمین اجتماعی ارائه می شود تا بیمه درمانی عمومی داشته باشد

بیمه سلامت خصوصی

•         پرداخت مالیات بر درآمد (شامل هزینه های مربوط به اجازه اقامت) همچنین اخذ شماره مالیاتی

•         اعلامیه نام (اگر نام و نام خانوادگی با هم نوشته شده و در پاسپورت واضح نیست)

•         برای دانش آموزان زیر 18 سال : اجازه نامه والدین و گواهی تولد (این دو سند باید توسط کنسولگری مهر شود.)

•         ویزای مربوطه که توسط دفاتر نمایندگی خارجی جمهوری ترکیه صادر می شود

•         مدرکی مبنی بر محل سکونت فعلی شما


کار در حین اقامت ترکیه از طریق تحصیل :

مجوز اقامت دانشجویی به طور خودکار به شما اجازه کار نمی دهد، اگر می خواهید کار کنید، باید برای مجوز کار درخواست بدهید. ماده 41 قانون شماره 6458 در مورد حمایت خارجی و بین المللی به دانشجویان خارجی حق کار در ترکیه را می دهد. بر این اساس؛ "دانشجویانی که در دوره متوسطه، کارشناسی، دوره دو ساله، یا مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، میتوانند مجوز کار دریافت کنند. با این حال، دانشجویان خارجی که در دوره های کارشناسی یا دو ساله ثبت نام می کنند، تنها پس از تکمیل سال اول تحصیل، می توانند در ترکیه کار کنند. دانش آموزانی که در برنامه های دو ساله شرکت می کنند نباید بیش از 24 ساعت کار در هفته باشد.


نکاتی در مورد دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل :

- خارجیانی که برای اجازه اقامت درخواست می کنند، باید گذرنامه یا اسناد مسافرتی شان حداقل شصت روز پس از مدت مجوز اقامت درخواست شده اعتبار داشته باشد.

- مجوز اقامت به طور جداگانه برای هر خارجی بسته به اهداف اقامتش تعیین می شود.

- مجوز های اقامت دانشجویی برای برنامه های آموزش باز یا دوره های آموزشی مانند دوره های زبان ترکی مورد نیاز نیست.

- مجوز اقامت ترکیه برای حضور در یک دانشگاه به عنوان دانشجوی مهمان یا به عنوان بخشی از یک برنامه تحقیقاتی صادر نمی شود.

- اجازه اقامت دانشجویی ممکن است سالانه یا تا پایان دوره تحصیلی تمدید شود.

- در مواردی که دوره تحصیل کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت نباید بیش از دوره تحصیلی باشد.

- اجازه اقامت دانشجویی هیچ گونه حقوق اقامت را به والدین و سایر بستگان اعطا نمی کند، و تنها همسر و فرزندان زیر 18 سال وی میتوانند برای اقامت ترکیه درخواست مجوز همراه کنند.


انتقال در زمان اقامت تحصیلی ترکیه

اگر دانشجویی خارجی که اقامت ترکیه را دارد بخواهد به یک دانشکده یا دانشگاه دیگری برود، باید ظرف 20 روز کاری DGMM را مطلع کند. اگر بخواهد به دانشگاهی در یک شهر یا استان دیگر برود، باید ظرف 10 روز کاری به DGMM اطلاع دهد. آنها یک کارت مجوز اقامت ترکیه برای استان جدید صادر می کنند، که فقط شامل صدور مجوز جدید اقامت شما می شود، یعنی شما مجبور نیستید دوباره کل روند درخواست مجوز اقامت را تکرار کنید.شما باید درخواست خود را به دفتر DGMM در استانی که به آن منتقل شده اید ارائه کنید. هر گونه تغییر آدرس محل اقامتتان نیز باید به Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü (اداره جمعیت و شهروندی ترکیه) گزارش شود.


شهریه تحصیل در ترکیه

حداقل و حداکثر هزینه های تحصیل (شهریه دانشگاه) برای برنامه های دانشگاه های دولتی توسط شورای وزیران تعیین می شود (ماده 5). با این حال بر اساس عمل متقابل، ممکن است دانشجویان خارجی از هزینه تحصیل معاف شوند. هزینه تحصیل برای برنامه های دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی توسط هیات های مجاز یا موسسات عالی تعیین می شود. برای اطلاعات دقیق، نامزدها ممکن است با وب سایت های دانشگاه ها مشورت کنند.


مرکز ارتباطات خارجی ترکیه

DGMM دارای شماره ای است که می توانید با یک متخصص مهاجرت به ترکیه صحبت کنید. تماس رایگان با شماره 157 از هر تلفن در ترکیه و از خارج از ترکیه تماس با شماره 009903121571122 (با هزینه).


پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

کاخ سلطنتی هافبورگ اتریش

کاخ سلطنتی هافبورگ اتریش

اتریش یکی از کشورهایی با تاریخ غنی در اروپا است. کاخ سلطنتی هافبورگ،کاخی متشکل از سبک های مختلف معماری است این مجموعه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر کدام دارای جذابیت های مختلفی میباشد.ما با ارائه این مقاله دانسته های شما را در خصوص کاخ سلطنتی هافبورگ افزایش خواهیم داد.
راهنمای خرید ملک در کانادا

راهنمای خرید ملک در کانادا

بسیاری از مردم تقاضای خرید ملک در کانادا را با هدف سرمایه گذاری دارند؛ زیرا بازار مسکن کانادا به نفع خریداران است.
باغ کوکن هوف هلند

باغ کوکن هوف هلند

این شگفتی هلندی که به آن «باغ اروپا» هم می گویند، جز یکی از پرپازدید ترین و زیباترین باغ گل های جهان است. باغ کوکن هوف هلند با ۳۲ هکتار وسعت میتواند مکانی مناسب برای گشت و گذار همراه با خانواده باشد.ما در این مقاله دانسته های شما را در خصوص باغ کوکن هوف هلند افزایش خواهیم داد.
برترین جاذبه های گردشگری پاریس

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

شما حتی در سفرهای اولتان اسیر زیبایی خیره کننده این شهر خواهید شد و حتما برای شما تصمیم گیری درباره اینکه اول کدام یک از جاذبه های گردشگری پاریس را برای دیدن انتخاب کنید، سخت است.