اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

ترکیه در طول سالها به طور باورنکردنی دربین شهروندان و مهاجران خارجی کشور محبوبی شده است. این کشور نه تنها دارای یک تاریخ غنی، باستانی و جالب با میراث فرهنگی چشمگیر و جذاب است، بلکه سرمایه گذاران ملکی نیز جذب آب و هوای عالی، ساحل های زیبا، آبهای رنگارنگ و مکان های بسیار مناسب ترکیه می شوند. مکان های ویژه ای مانند آنتالیا، بدروم و فتحیه، مناطقی هستند که آپارتمان ها و ویلا های مدرن را ارائه می دهند که باعث افزایش تقاضای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک شده اند. همچنین خرید خانه در ترکیه بسیار آسان تر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر میباشد، و این روند سریع به چشم انداز جذاب سرمایه گذاران در سراسر جهان تبدیل شده است.


خرید ملک در ترکیه

پس از تصویب یک لایحه که "شرایط متقابل" را حذف کرد و محدودیت های فروش زمین و املاک به شهروندان و شرکت های خارجی را کاهش داد ، این بخش در سال گذشته، شاهد افزایش خرید املاک و مستغلات و درخواست بسیاری برای اقامت توسط خارجی ها بوده است. قانون متقابل به این معناست که به شهروند خارجی یا شرکت تنها درصورتی اجازه داده می شود در یک کشور ملکی بخرد که شهروندان یا بنگاه های آن کشور نیز بتوانند همان کار را در کشور مبدا خریدار انجام دهند. با توجه به شباهت های فرهنگی ترکیه با ایران و همچنین عربستان، تمایل مردم این کشورها را برای خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور در سالهای اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است.

سرمایه گذاری املاک در ترکیه در حال افزایش است، به طوریکه تعداد آپارتمان هایی که در سال 2017 توسط خارجی ها در ترکیه خریداری شده، 22234 آپارتمان بوده و بیشتر آپارتمان ها در استانبول، آنتالیا، بورسا Bursa و یالوا Yalova فروخته شده اند.


اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در ژانویه 2017، دولت ترکیه اصلاحیه مقررات مربوط به اجرای قانون اقامت و تابعیت ترکیه را منتشر کرد. این اصلاحیه یک طرح شهروندی ایجاد کرد که تحت آن، شهروندان خارجی و وابستگان آنها، که از لحاظ اقتصادی به کشور کمک می کنند، میتوانند درخواست تابعیت و اقامت ترکیه دهند. کمک های اقتصادی باید به منظور تحریک بازار املاک و مستغلات، تبادل ارز خارجی و ایجاد شغل باشد. با توجه به اعلامیه دولت در روزنامه رسمی، اجازه اقامت ترکیه برای خارجیانی که در کشور املاک و مستغلات خریداری می کنند از سه ماه به یک سال افزایش یافت. طبق مقررات قبلی، خارجی ها می توانستند حداکثر سه ماه با یک ویزای توریستی در ترکیه اقامت داشته باشند و تا بازگشت بعدی باید حداقل به مدت سه ماه کشور را ترک میکردند.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک یک اقامت کوتاه مدت برای خارجیانی که دارای املاک و مستغلات در ترکیه هستند میباشند. این اجازه معمولا برای یک سال صادر می شود؛ و همسر و کودکان زیر 18 سال مالک حق دریافت مجوز اقامت موقت به عنوان همراه را دارند. شما می توانید اجازه اقامت موقت ترکیه را بدون هیچ محدودیتی در قیمت ملک بدست آورید. دارنده مجوز اقامت یک ساله میتواند هر ساله بدون هیچگونه محدودیتی تا زمانی که مالک اموالی در ترکیه است مجوز خود را تمدید کند. اگر صاحب ملک در ترکیه بیش از یک سال در کشور زندگی نکند، ممکن است دوره زمانی اعتبار مجوز اقامتش کوتاه تر شود. داشتن مجوز اقامت ترکیه به دارنده، اجازه کار در کشور را نمی دهد.


روند دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک به چه صورتی است؟

تصمیم گیری برای مهاجرت به ترکیه و خرید ملک در آنجا یک رویداد مهم در زندگی است که برای نخستین قدم ها ممکن است دلهره آور باشد. در حالی که شما ممکن است با خرید ملک در کشور خود به خوبی آشنا باشید، اما این روند در ترکیه کاملا متفاوت است و زمانی که خانه رویایی خود را پیدا کردید، باید بدانید که چگونه بازار املاک و قوانین در ترکیه کار می کند.

ممکن است شما برای درخواست مجوز اقامت ترکیه برای اولین بار و یا حتی تمدید آن با برخی از مشکلات مواجه شوید. این روند می تواند کمی طولانی و دشوار باشد، که برخی از شرکت ها می توانند این فرایند را برای شما انجام دهند و به شما در انجام کارهای اداری و تنظیم مدارک کمک کنند. به ویژه اگر شما به زبان ترکیه ای صحبت نمی کنید توصیه می کنیم از یکی از این موارد استفاده کنید.


برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چه مدارکی لازم است؟

·         اصل و کپی پاسپورت

·         چهار قطعه عکس بیومتریک

·         تکمیل فرم درخواست

·         اصل و کپی گواهی مالکیت ملک در ترکیه (Tapu)

·         شماره مالیاتی ترکیه (پس از خرید ملک باید شماره مالیاتی داشته باشید)

·         بیمه زلزله ملک

·         گواهی تمکن مالی از بانک

·         گواهی پزشکی

·         گواهی عدم سوءپیشینه پلیس

·         اصل گواهی تولد فرزندان (در صورت وجود)

·         اصل گواهی ازدواج (در صورت وجود)

·         بیمه معتبر پزشکی ، باید یکی از موارد زیر باید باشد :

سند تسهیل خدمات بهداشتی در ترکیه تحت نظر موافقت نامه های اجتماعی دو جانبه

اسناد ارائه شده توسط موسسه تامین اجتماعی

سند مربوط به درخواستی که به موسسه تامین اجتماعی داده می شود

بیمه سلامت خصوصی


پس از تکمیل مدارک باید در شهری که ملک خریداری شده به اداره مرکزی پلیس رفته و با ارائه مدارک و درخواست زمان اقامت ، پس از گرفتن دفتر ثبت دعاوی به اداره مالیات بروید. در آنجا پس از پرداخت هزینه ها و دریافت رسید، باید آن را به اداره پلیس مرکزی تحویل دهید، در این مرحله باید پاسپورتتان همراهتان باشد. روند آمادگی مجوز اقامت شما حدود دو هفته زمان میبرد.

اگر برای ثبت سند مالکیت خود (Tapu) نتوانید در کشور حضور داشته باشید، می توانید یک وکیل یا شخص ثالث را به عنوان وکیل از طرف خود تعیین کنید. در زمان امضای سند مالکیت ، ضمانت بیمه DASK ( بیمه زلزله ملک خریداری شده) نیز مورد نیاز است. و در نهایت نیز باید تغییر نام خدمات خانه مانند آب و برق را انجام دهید.


هزینه های دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک :

در زمان مهاجرت به ترکیه همانطور که مبلغ اصلی برای خرید ملک کنار میگذارید باید مبالغی را برای هزینه های جانبی دیگر و خدمات دریافتی نیز درنظر بگیرید. هزینه های خدمات مانند وکلا و مترجمان می توانند بسته به نوع انتخاب شما متفاوت باشد. سایر هزینه هانیز به لیر ترکیه تنظیم می شود با توجه به نرخ ارز در زمان درخواست شما تغییر خواهد کرد. بنابراین هزینه های ذکرشده تقریبی هستند اما به طور کلی شما باید تقریبا 6.5٪  از مبلغ ملک را درنظر بگیرید تا تمام هزینه ها و عوارض را پوشش دهید.

مقادیر مختلف هزینه های مجوز اقامت برای ملیت های مختلف وجود دارد، بنابراین، همیشه بهتر است توسط ایستگاه پلیس محلی بررسی کنید، اما به طور معمول هزینه مجوز اقامت ترکیه حدود 80 دلار خواهد بود.


هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه :

هزینه وکیل : قیمت ها بسته به اینکه شما کدام وکیل را انتخاب می کنید متفاوت است.

هزینه خدمات ترجمه : بعضی از مترجمان به صورت ساعتی هزینه دریافت میکنند و برخی دیگر بسته ای خاص برای خرید ملک ارائه می دهند. مترجمان در ترکیه باید به صورت رسمی ثبت شده و مجوز داشته باشند؛ دفاتر اسناد رسمی در هر منطقه لیستی از مترجمان مجاز را ارائه میکند.

مالیات انتقال معامله : در حال حاضر( از ماه می 2018) به جای 4.4٪  مقدار مالیات  3٪ ارزش ملک است. لطفا توجه داشته باشید که مالیات بر ارزش ارزیابی می شود، نه قیمت خرید. هر شورا دارای فهرستی از ارزش املاک تخمین زده شده است و از این برای محاسبه مالیات استفاده خواهند کرد.

مالیات ملک : با توجه به نوع اموال، مالیات بر دارایی واقعی با نرخی که از 0.1٪ تا 0.3٪ متغیر است، اعمال می شود.

ثبت نام Tapu (سند مالکیت) : 100 پوند

هزینه دفتر اسناد رسمی : 300 پوند

بیمه DASK : این بیمه نامه زلزله اجباری در زمان امضای معاملات املاک و هزینه آن بستگی به مساحت مربع دارایی شما دارد. DASK برای یک آپارتمان دو خوابه با ابعاد 70 متر مربع تقریبا 250 لیر در سال است.


بهترین مناطق برای خرید ملک در ترکیه :

بعضی مناطق ترکیه جزء مقاصد محبوب برای خریداران خارجی تبدیل شده اند ، به طور کلی دلایل آن قیمت های مناسب، زیرساخت عالی، دسترسی آسان به فرودگاه و نگرش سبک غربی میباشد. اکثر این مناطق در استانبول و در کنار سواحل اژه و غربی متمرکز شده است.


استانبول : به عنوان یک مرکز تجاری، مالی و گردشگری، استانبول به طور طبیعی مهمترین شهر ترکیه و یک مقصد محبوب برای مهاجرت به ترکیه برای کار است. به طور طبیعی، منافع زندگی در چنین شهر بزرگی خرید عالی، شب زنده داری، هنر، و صحنه های فرهنگی است. شهر دارای دو فرودگاه و سومی در حال تکمیل، میباشد.


بدروم : این مقصد جهانگردی مورد علاقه ترکان غربی و خارجیان تمام ملیت ها است. شبه جزیره بدروم از استراحتگاه های کوچکی تشکیل شده که بعضی از آنها مانند Yalikavak و Turgutreis به عنوان محبوب ترین استراحت گاههای مهاجران تبدیل شده اند. این شبه جزیره دارای یک فرودگاه است و بخشی از محبوبیت آن به دلیل قیمت مناسب آپارتمان ها و ویلا های لوکس می باشد.


دیدیم : این شهر کوچک عمدتا توجه مسافران و گردشگران بریتانیا را به خود جلب کرده. هنوز توسعه و زیربنای دیدیم به مکان های مانند بدروم نرسیده، و این با قیمت پایین خرید ملک منعکس شده است. یکی دیگر از دلایل اینکه قیمت ها در مقایسه با سایر استراحت ها ارزان هستند، این است که هنوز هم تعداد زیادی از قطعات زمین برای ساخت و ساز وجود دارد و املاک فراوانی در آن وجود دارد.


فتحیه : این شبه جزیره در سال های اخیر شاهد تحولات چشمگیر بوده و شهرتش در مناطق ساحلی ترکیه افزایش یافته به طوری که به یکی از گزینه های مهم در مهاجرت به ترکیه تبدیل شده است. شهر فتحیه یک منطقه شلوغ با خرید و سرگرمی جذاب و سرگرم کننده و عمدتا به چشم انداز آبی تالابش شناخته میشود، همچنین ناحیه Uzumlu نیز شاهد رشد چشمگیری با جذابیت روستای سنتی خود داشته است.


کالکان : قیمت املاک در این شهر ساحلی به طور کلی بالاتر است زیرا همه آنها دارای منظره دریا هستند و مقدار کمی زمین برای ساخت وجود دارد؛ البته آپارتمانهایی که در کالکان فروخته میشوند، خانه های بسیار لوکسی هستند که دارای مبلمان مدرن، اتصالات و ابزارها میباشند.


آنتالیا : آنتالیا به عنوان دومین شهر توریستی ترکیه، دارای امکانات، راهای ارتباطی و فرودگاه قابل ملاحظه ای است. این منطقه دارای قسمت های ساحلی کوچک، هر کدام با ویژگی های خاص خود است. علاوه بر مرکز شهر، یکی دیگر از مراکز محبوب برای خریداران خارجی املاک، آلانیا میباشد، منطقه ای که ملیت های مختلف را جذب می کند.


دالیان : بخشی از جذابیت این منطقه زیبایی دست نخورده طبیعت است. دالیان برای مقبره های سنگی لایکیان و حمام های گل معروف است. این شهر دارای فرودگاه مخصوص خود میباشد و خدمات اتوبوس در سراسر کشور از آن به طور مستقیم انجام می شود. خریداران ملک تمایل به تمرکز بر روی منطقه Akkaya که در نزدیکی دریاچه و بسیار چشمگیر است دارند.

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

بیش از 30درصد ساکنان کنونی ترکیه را افراد غیر ترک تشکیل میدهند، که این نرخ در سالهای اخیر در حال افزایش بوده و همچنان ادامه دارد.
هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

بسیاری از شهرهای کانادایی در میان بهترین شهرها برای زندگی در جهان قرار دارند، با این حال هزینه زندگی می تواند به طور قابل توجهی بسته به استان، منطقه، شهر یا حتی محله ی زندگیتان، متفاوت باشد.
کار در کانادا

کار در کانادا

با افزایش رو به رشد فرصت های شغلی، کانادا به طور مداوم به دنبال افرادی است که این موقعیت ها را پر می کنند.
بهترین مکان ها برای زندگی در استرالیا

بهترین مکان ها برای زندگی در استرالیا

می خواهید به استرالیا بروید اما نمی دانید در کدام شهر آن زندگی کنید؟ خوب یک راه این است که به شهرهای مهم این کشور سفر کنید و آنها را به دقت ببینید و کیفیت زندگی در این شهرها را بسنجید.