اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

موقعیت استراتژیک ترکیه از نظر جغرافیایی باعث شده تا این کشور به پلی میان دو قاره اروپا و آسیا تبدیل شود. در سالهای اخیر ترکیه جزء کشورهای توسعه یافته دسته بندی شده و اقتصاد کشور که ترکیبی از کشاورزی، صنایع گوناگون، گردشگری و امور مالی و بانکی میباشد، روند رو به رشدی داشته است. این کشور دارای روابط اقتصادی خوبی با ایران و سایر کشورهای مشترک المنافع میباشد و این موضوع با توجه به تحریم های اخیر از اهمیت بالایی در خصوص مهاجرت به ترکیه و معامله با کشورهای دیگر توسط ثبت شرکت در ترکیه برخوردار است.

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور از روش های بسیاری امکان پذیر است؛ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت یکی از روش های پر طرفدار در بین کسانیست که کسب و کار شخصی خود را دارند و میخواهند اقامت دائم ترکیه را بدست آورند. روند ثبت شرکت در ترکیه با مقداری تفاوت در جزئیات مشابه ثبت شرکت در ایران میباشد و باتوجه به قوانین جدید اعمال شده درباره مهاجرت به ترکیه، برای شروع کسب و کار در کشور باید با تمامی شرایط و قوانین تجارتی آشنا باشید.


مجموعه پلیکان با در اختیار داشتن تیم کارشناسی حرفه ای در زمینه ثبت شرکت در ترکیه تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار میدهد و تا مراحل پایانی کار شما را همراهی میکند.


ایجاد کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه

قانون FDI ترکیه بر مبنای اصل رفتار برابر است و به سرمایه گذاران بین المللی اجازه می دهد که حقوق و مسئولیت های مشابه به سرمایه گذاران داخلی داشته باشند. شرایط برای راه اندازی کسب و کار و انتقال سهم همانند آنهایی است که به سرمایه گذاران محلی اعمال می شود. سرمایه گذاران بین المللی می توانند هر نوع شرکتی که در قانون تجاری ترکیه (TCC) ذکر شده است را تاسیس کنند و برای آن احتیاجی به مجوز کار یا مجوز اقامت ترکیه ندارند. شرکت مورد نظر باید ارائه دهندۀ رویکرد همکاری دولتی که مطابق با استانداردهای بین المللی است باشد، تسهیلات خصوصی و فعالیت های عمومی را رشد دهد، در مدیریت عملیات شفافیت ایجاد کند و محیط کسب و کار ترکیه را با قانون اتحادیه اروپا و همچنین با روند پیشرفت اتحادیه اروپا هم تراز کند.

ترکیه اصلاحات در قوانین را با هدف ایجاد کسب و کار آسان تر برای افزایش محیط سرمایه گذاری، حذف خطوط قرمز در راه اندازی یک کسب و کار و به حداقل رساندن هزینه ها و رویه ها، انجام داده است. برای این منظور، ثبت شرکت در ترکیه در حال حاضر تنها در ادارات ثبت تجاری در اتاق بازرگانی Chambers of Commerce صورت میگیرد و به صورتی طراحی شده که در یک مرحله انجام شود، یعنی روند اداری ثبت شرکت در یک روز تکمیل میشود.


انواع شرکت در ترکیه


شرکت های سهامی


1. شرکت با مسئولیت محدود Limited Liability Company

شرکت با مسئولیت محدود حداقل با یک و حداکثر با 50 سهامدار قابل ثبت است. مسئولیت هریک از سهامداران به میزان سرمایه گذاریشان بستگی دارد و مدیران میتوانند از سهامداران یا شهروندان ترکیه باشند. میزان حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه 10 هزار لیر ترکیه است، و در دو حساب ارزی، یکی به نام شرکت و یکی به نام مدیر شرکت قرار میگیرد.


2. شرکت سهامی Joint Stock Company

برای ثبت این نوع شرکت باید حداقل 5 شخص حقیقی یا حقوقی سهام داشته باشند؛ درصورتی که تعداد سهامدارارن کمتر از 250 نفر باشد شرکت سهامی خاص، و در صورتی که بیش از 250 نفر باشند شرکت سهامی عام نامیده میشود. در این نوع شرکت ها سهم ها به مقدار مساوی تقسیم میشوند، اما هر یک از شرکا میتواند به هر تعداد که بخواهد سهم بخرد. در هر مجمع عمومی ای که برای شرکت برگزار میشود باید نمایند ای از وزارت بازرگانی ترکیه نیز حضور داشته باشد.


3. موسسات مالی

این موسسات به نوعی یک شرکت سهامی محسوب میشود، اما ثبت آن دشواری های فراوانی دارد و برای ثبت آن باید از مراجع مجوزهای مربوطه را دریافت کرد.


شرکت های غیرسهامی


4. شرکت تضامنی  General (Cooperative) Partnership Company

در این نوع شرکت امور تجارتی بین دو یا چند سهامدار با مسئولیت تضامنی شکل میگیرد، و نام برخی مالکان در نام شرکت می آید. در صورت ورشکستگی تمامی شرکا مسئول پرداخت تمامی بدهی های شرکت هستند.


5. شرکت مختلط L or JS Partnership Company

این شرکت نوعی از شرکت های تضامنی است که در آن سهامداران فعالیت های کارآفرینی مستقلی را زیر نظر یک شرکت اجرا میکنند. در این نوع شرکت یک یا چند سهامدار نسبت به تمام دیون و قرض های شرکت مسئول هستند و سایر سهامداران تنها به نسبت سهمشان مسئولیت دارند.


اگر چه شرکت ها با توجه به این پنج نوع مختلف ثبت می شوند، اما JSC و LLC رایج ترین نوع در اقتصاد جهانی و ترکیه هستند و معمولا 90درصد شرکت های تاسیس شده توسط ایرانیان در ترکیه شرکت های با مسئولیت محدود بوده است.


روند ثبت شرکت در ترکیه چگونه است؟

برای ثبت شرکت احتیاجی به داشتن اقامت ترکیه ندارید و میتوانید از طریق مسافرت به این کشور یا حتی ارسال نماینده قانونی مراحل کار خود را انجام دهید. برای ثبت شرکت در ترکیه باید مدارک مورد نیاز را مهیا کرده و در ابتدا نام تجاری شرکت را در مرسیس MERSIS ثبت کنید. MERSIS یک سیستم مرکزی اطلاعات ترکیهه برای انجام فرایندهای ثبت نام و اطلاعات تجاری به صورت الکترونیکی است. از طریق این سامانه یک شماره منحصر به فرد به اشخاص حقوقی که به طور فعال در کسب و کار دخیل هستند، داده می شود.


مراحل ثبت شرکت در ترکیه :

1. ارائه آدرس قانونی محل شرکت و کارت شناسایی مدیران شرکت که در دفترخانه رسمی تایید شده

2. داشتن تمکن مالی و ارائه پرینت حساب

3. تنظیم اساسنامه شرکت و تایید آن از دفترخانه رسمی

4. تنظیم فرمهای مخصوص تاسیس شرکت

5. درخواست شماره مالیاتی شرکت و ارائه فرم به اداره دارایی

6. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

7. چاپ در روزنامه رسمی

8. تعیین مدیر شرکت و تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه رسمی

9.  بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی و دریافت شماره مالیاتی

10. اخذ کارت بازرگانی

11. افتتاح حساب بانکی به نام شرکت

12. تنظیم دفاتر حسابداری و معرفی حسابدار یا مشاور مالی رسمی


اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت :

تاسیس و ثبت شرکت در ترکیه درصورتی که تنها برای اخذ اقامت ترکیه باشد، یکی از دشوارترین روش هاست؛ زیرا روش های راحت تری برای گرفتن اقامت ترکیه وجود دارد که هزینه کمتری دارد. از طریق ثبت شرکت در ترکیه اقامت این کشور به شما تعلق نمیگیرد، اما روند دریافت اقامت ترکیه را تسریع میبخشد. برای مهاجرت به ترکیه در کنار داشتن سایر شرایط مورد نیاز، افرادی که در کشور کسب و کاری راه اندازی کرده باشند، میتوانند راحت تر اقامت ترکیه را دریافت کنند.

پس از اینکه شرکت خود را ثبت کردید، میتوانید فعالیت تجاری و اقتصادی  خود را شروع کرده و به راحتی اقدام به دریافت مجوز اقامت ترکیه کنید که مزایای بسیاری دارد. درصورت درخواست در ابتدا یک مجوز اقامت شش ماهه یا یک ساله برای سهامداران صادر میشود و پس از آن میتوانند سالانه اقامت خود را تمدید کنند. پس از گذشت 5 سال از اقامت ترکیه با وقفه کمتر از شش ماه و فعال بودن شرکت میتوانید تقاضای تابعیت ترکیه برای خود و خانواده تان کنید؛ همچنین میتوانید برای اقامت دائم ترکیه پس از هشت سال اقامت مستمر اقدام کنید.


پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

بسیاری از شهرهای کانادایی در میان بهترین شهرها برای زندگی در جهان قرار دارند، با این حال هزینه زندگی می تواند به طور قابل توجهی بسته به استان، منطقه، شهر یا حتی محله ی زندگیتان، متفاوت باشد.
موزه تاریخ طبیعی لندن

موزه تاریخ طبیعی لندن

موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از سه موزه بزرگ در خیابان اکسیبیشن رود در کنزینگتون جنوبی، لندن است.شما میتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات فراوانی را راجع به موزه تاریخ طبیعی لندن کسب کنید.
ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

از موقعی که اسکای ویل نیاگارا در ماه جون سال ۲۰۰۶ افتتاح شد، کانون مسافرانی شده است که می خواهند منظره های به یاد ماندنی از آبشار نعل اسبی و رود نیاگارا و بسیاری دیدنی های دیگر را در ذهن ثبت کنند. اما اگر دلیل دیگری می خواهید تا سوار اسکای ویل نیاگارا شوید، بد نیست ده دلیل برایتان بیاوریم که چرا باید این کار را انجام بدهید.
13 جاذبه طبیعی استرالیا

13 جاذبه طبیعی استرالیا

سرزمین استرالیا در بردارنده مناظر طبیعی فوق العاده ای است که جلوه زیبایی به این کشور داده اند. بعضی از این مناظر مانند این است که به سیارات دیگر تعلق دارند و مابقی