اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مهم نیست که از کجا یا چرا به ترکیه می روید، باید یک پاسپورت با حداقل 90 روز اعتبار از کشور مبدأ خود داشته باشید، همچنین بسته به هدف شما از سفر و مهاجرت به ترکیه ممکن است ویزا و مجوز اقامت نیاز داشته باشید. بسیاری از کشورها موافقت نامه های مربوط به اخذ ویزا را امضا کرده اند که اجازه می دهد شهروندانشان برای بازدید از ترکیه به مدت 3 ماه بدون ویزا سفر کنند؛ ایران نیز جزء این کشورهاست. اما اگر میخواهید از 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید باید درخواست مجوز اقامت residence permit کنید؛ مجوز اقامت ترکیه بسته به درخواست شما و صلاح دید اداره مهاجرت به صورت موقت یا دائم به شما تعلق میگیرد، همچنین وابستگان شما (همسر و فرزندان) میتوانند با دریافت مجوز اقامت خانوادگی ترکیه همراه شما باشند.

طبق قانون ترکیه پس از 8 سال اقامت قانونی، شما میتوانید برای مجوز اقامت دائم درخواست کنید که به شما اجازه اقامت ترکیه به طور نامحدود را میدهد. به جای مجوز اقامت دائم ترکیه ، پس از تنها 5 سال اقامت قانونی با وقفه کامل کمتر از شش ماه، شما می توانید درخواست تابعیت ترکیه را بدهید. البته دریافت اقامت دائم و تابعیت ترکیه مستلزم شرایط خاصی است که کمی پروسه دریافت را سخت و طولانی میکند. یکی از روش های مهاجرت به ترکیه ازدواج با یک شهروند کشور ترکیه میباشد، اما در صورتی که این ازدواج صوری و تنها برای دریافت اقامت ترکیه باشد این امر غیر قانونی بوده و مجوز اقامت و تابعیت ترکیه به شما داده نخواهد شد.


دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

بر اساس ماده 16 قانون حقوق شهروندی ترکیه، اقامت و تابعیت ترکیه نمی تواند به طور خودکار پس از ازدواج با یک شهروند ترکیه به دست آید. خارجیانی که حداقل سه سال با یک شهروند ترک ازدواج و زندگی کنند و ازدواج آنها ادامه داشته باشد، حق درخواست شهروندی ترکیه را دارند. برای درخواست تابعیت ترکیه پس از ازدواج موارد زیر جزء الزامات است:

1- باید در خانه و خانواده واحد زندگی کنند

2- از مسائلی که با ازدواج درست سازگار نیست دوری کنند

3- تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی نباشند


برای مدتی دریافت تابعیت و اقامت ترکیه از طریق ازدواج های جعلی رواج پیدا کرده بود، دولت ترکیه شرایط و قوانین خود را برای صدور تابعیت تغییر داد و در طول مدت ازدواج (سه سال اول) بازرسانی را برای تحقیق و اثبات جعلی نبودن ازدواج به منزل زوجین میفرستاد و با بررسی شرایط زندگی به صحت این امر واقف میشد. پس از ثبت درخواست با زوجین به صورت جداگانه و مشترک مصاحبه ای نیز انجام میدهند؛ پس بهتر است درک خوبی از زبان ترکیه ای داشته باشید. البته در صورتی که پس از دریافت تابعیت ترکیه مشخص شود که ازدواج جعلی و تنها برای دریافت اقامت ترکیه بوده، دولت ترکیه این حق را دارد که تابعبت فرد را لغو کند.

برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج باید حداقل 3 و حداکثر 5 سال زمان در نظر بگیرید. برای ثبت ازدواج در ترکیه مدارک و شرایطی لازم است که متقاضی باید آنها را داشته باشد. اولین قدم برای ازدواج در ترکیه اخذ گواهی تجرد است، متقاضیان ایرانی باید از کنسولگری کشور خود تائیدیه تجرد (نداشتن همسر یا طلاق و فوت همسر قبلی) دریافت کنند.


مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت ترکیه از طریق ازدواج :

•         تکمیل فرم VAT-6

•         خلاصه گزارش ثبت احوال همسر (شهروند ترکیه)

•         ترجمه و تائید پاسپورت متقاضی

•         اطلاعات شناسایی متقاضی

•         مجوز اقامت متقاضی (درصورت اقامت در ترکیه)

•         کارت شناسایی همسر (شهروند ترکیه)

•         کپی سند ازدواج

•         رسید پرداخت های اداره مالیات


اخذ مجوز اقامت دائم برای خارجیانی که با شهروندان ترکیه ازدواج کرده اند با ارائه مدارک زیر امکان پذیر است :

•         فرم درخواست مجوز اقامت (همچنین شماره مالیاتی که از اداره مالیات به دست آمده است)

•         4 عکس در اندازه عکس پاسپورت

•         گذرنامه اصلی و فتوکپی صفحات حاوی: عکس متقاضی، مهر آخرین ورود، اعتبار و تاریخ انقضا

•         مجوز اقامت منقضی شده (درصورت وجود)

•         دو عکس (سایز عکس پاسپورت) همسر ترکیه ای

•         اصل و کپی کارت شناسایی ملی همسر ترکیه ای

•         اصل و کپی سند ازدواج

•         تاییدیه درآمد (تایید شده توسط دفتر مالیات یا حسابدار قانونی)

•         بیمه معتبر درمانی


اگر ازدواج در خارج از ترکیه انجام شده باشد، باید در دفتر ثبت اسناد حقوقی ترکیه نیز ثبت شود؛ همچنین ازدواج نیز ممکن است از طریق کنسولگری های ترکیه در کشوری که در آن انجام می شود ثبت شود. برای درخواست ثبت ازدواج، اصل گواهی ازدواج و همچنین ترجمه رسمی ترکیه آن با Apostille ممکن است مورد نیاز باشد.


پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

شما حتی در سفرهای اولتان اسیر زیبایی خیره کننده این شهر خواهید شد و حتما برای شما تصمیم گیری درباره اینکه اول کدام یک از جاذبه های گردشگری پاریس را برای دیدن انتخاب کنید، سخت است.
شهرها و مکان های دیدنی کانادا

شهرها و مکان های دیدنی کانادا

مناظر هیجان انگیز، شهر های پر جنب و جوش و فضای صمیمانه، همه و همه کانادا رابه یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی تبدیل کرده است. این کشور به عنوان بزرگترین کشور در آمریکای شمالی، سرزمینی عظیم همراه با کوه های با شکوه، سواحل دیدنی و جذاب، جنگل های بکر، چمنزار های بزرگ و تندرا های قطبی می باشد
کاخ سلطنتی هافبورگ اتریش

کاخ سلطنتی هافبورگ اتریش

اتریش یکی از کشورهایی با تاریخ غنی در اروپا است. کاخ سلطنتی هافبورگ،کاخی متشکل از سبک های مختلف معماری است این مجموعه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر کدام دارای جذابیت های مختلفی میباشد.ما با ارائه این مقاله دانسته های شما را در خصوص کاخ سلطنتی هافبورگ افزایش خواهیم داد.
بهترین مشاغل کانادا در سال 2018

بهترین مشاغل کانادا در سال 2018

رتبه بندی که در اینجا ذکر می شود، به طور قطع ارائه دهنده ی بهترین مشاغل این کشور در سال 2018 است. ما با استفاده از فرمول خاص خود و همچنین داده های موجود در Statistics Canada و Employment & Social Development Canada،