اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه

جمهوری ترکیه یک کشور متعلق به دو قاره ، در تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است. با توجه به موقعیت استراتژیک آن، بین اروپا و آسیا و همچنین بین سه دریای مرزی، ترکیه مرکز تلاقی تاریخی میان فرهنگ ها و تمدن های شرقی و غربی بوده و قلمرو آن محل تمدنهای بزرگی مانند امپراطوری فارس، یونان باستان، روم، بیزانس و امپراتوری عثمانی بوده است. این کشور 80 میلیون نفر جمعیت دارد. گرچه پرجمعیت ترین شهر و همچنین مرکز مالی، فرهنگی و تجاری ترکیه، استانبول است اما پایتخت آن آنکارا میباشد. زبان رسمی آن ترکی و پول رسمی آن، لیر ترکیه (TRY) است.


مهاجرت به ترکیه

بسته به ملیت و اهداف سفر شما ممکن است نیاز به ویزای ورود، اجازه اقامت یا اجازه کار و تحصیل داشته باشید. مهم نیست که از کجا یا چرا به ترکیه می روید، شما باید یک گذرنامه معتبر با حداقل 90روز اعتبار از کشور مبدأ خود داشته باشید. این که آیا شما به ویزای ترکیه نیاز دارید یا نه، بستگی به کشور مبدا ، زمان و دلایل سفر شما خواهد داشت. بسیاری از کشورها موافقت نامه های مربوط به اخذ ویزا را امضا کرده اند که اجازه می دهد شهروندان برخی کشورها به مدت 90 روز ( به صورت متوالی یا جداگانه در هر 180روز) بدون ویزا به ترکیه سفر کنند، ایران نیز در لیست این کشورها قرار دارد.

اگر شخصی بخواهد بیش از 90 روز در ترکیه بماند باید درخواست اجازه ی اقامت residence permit کند. مجوزهای اقامت ترکیه بسته به درخواست شما و صلاح دید اداره مهاجرت به صورت موقت و دائم دسته بندی میشوند، و در صورت عدم استفاده به مدت شش ماه نامعتبر میشود. مدت زمان اعتبار مجوزهای اقامت موقت بسته به نوع و دلیل درخواست شما برای مهاجرت به ترکیه بین 6 ماه تا 5 سال معتبر خواهد بود. هزینه های درخواست و دریافت مجوزهای اقامتی ترکیه متفاوت هستند، اما به طور میانگین حدود 80 دلار می باشند.


مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت ترکیه :

·         فرم درخواست مجوز اقامت

·         اصل و کپی پاسپورت

·         چهار عکس بیومتریک

·         اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت

·         سند مالکیت (اجاره نامه) متقاضی مهاجرت به ترکیه

·         دعوتنامه از شخص یا شرکت (در صورت وجود)

·         مدارک شناسایی خانواده در صورت همراهی

·         بیمه پزشکی معتبر


انواع روش های مهاجرت به ترکیه


1. اقامت کوتاه مدت ترکیه

این مجوزها به افرادی تعلق میگیرد که هدفشان گردشگری، خرید و فروش اموال غیر منقول، ارتباطات کاری و تجاری، پزشکی و درمانی، پس از تحصیلات دانشگاهی(تا شش ماه)، اهداف بشردوستانه، تحقیقات علمی و پژوهشی، گذراندن دوره زبان ترکیه ای، و یا با تصمیم مقامات قضایی باشد. مجوز اقامت کوتاه مدت مطابق با هدف مهاجرت به ترکیه حداکثر به مدت دو سال صادر می شود. برای دریافت اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه، داشتن پاسپورت  با اعتبار 60روز بیشتر از دوره مجوز اقامت ضروری است.

برای تمدید مدت زمان اقامت ترکیه، باید از 60 روز قبل از اتمام اعتبار مجوز قبلی اقدام کنید، و درخواست خود را از طریق سیستم اقامت الکترونیکی ثبت کنید. درخواست تکمیل شده و مدارک مورد نیاز باید به اداره امور مربوط به اداره امور مهاجرت در آدانا، آنکارا، آنتالیا، آیدین، بورسا، استانبول و ... از طریق پست ارسال شود. این مجوز تحت شرایطی قابل تمدید است، مانند اینکه : شما هنوز در حال انجام کسب و کار یا مالک هستید، حداقل 184 روز در سال در این کشور اقامت داشته اید، مالیات خود را پرداخت کرده اید و به اندازه کافی درآمد دارید تا از خود و وابستگان خود حمایت کنید.


2. اقامت خانوادگی در ترکیه

مجوز اقامت خانوادگی به همسر و فرزندان افرادی تعلق میگیرد که دارای تابعیت ترکیه یا مجوز اقامت معتبر در ترکیه هستند. مجوز اقامت خانوادگی در هر درخواست حداکثر به مدت دو سال صادر میشود. برای دریافت اقامت خانوادگی در ترکیه باید شرایط زیر را داشته باشید :

·         حداقل یکسال اقامت ترکیه با مجوز معتبر

·         درآمد ماهیانه به اندازه حداقل حقوق ترکیه

·         داشتن شرایط مناسب سکونت در ترکیه متناسب با امنیت و سلامت عمومی

·         داشتن بیمه درمانی پوشش برای تمام اعضای خانواده

·         اثبات نبود هیچ خشونت خانوادگی یا جرائم مشابه در 5 سال اخیر


3. اقامت ترکیه از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت به ترکیه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل یا کار را ندارند، دریافت مجوز اقامت از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای میباشد. تمام کسانی که با یکی از شهروندان کشور ترکیه ازدواج رسمی و قانونی کرده باشند میتوانند برای اقامت ترکیه درخواست بدهند. مراحل ازدواج افراد خارجی با توجه به کشور مبداء متفاوت است و برای مهاجرین ایرانی میبایست از کنسول گری های ایران تاییدیه تجرد گرفته و به وزارت ترکیه ارسال شود. ازدواج صورت گرفته بین یک فرد خارجی و شهروند ترکیه (کسی که تابعیت ترکیه یا اقامت دائم این کشور را دارد) در طول سه سال توسط یک بازرس بررسی شده و درصورتی که به او اثبات شود این ازدواج صوری نبوده بعد از پنج سال به فرد متقاضی اقامت دائم داده خواهد شد. اگر شما از طریق ازدواج به شهروندی ترکیه دسترسی پیدا کنید و بعد از آن طلاق بگیرید، وضعیت شهروندی شما تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت؛ البته اگر تنها برای دریافت شهروندی ترکیه ازدواج کرده باشید اجازه طلاق به شما داده نخواهد شد و در صورت اثبات ممکن است توسط مقامات امنیتی مجازات شوید.


4. اقامت ترکیه از طریق تحصیل

مجوز اقامت تحصیلی ترکیه به آن دسته از افراد داده میشود که مدرک آزمون زبان تومر tomer داشته باشند. دانش آموزانی که در مقاطع ابتدایی و راهنمایی در حال تحصیل هستند با رضایت والدینشان میتوانند در هربار درخواست، مجوز اقامت تحصیلی حداکثر تا یک سال دریافت کنند. مجوز اقامت ترکیه با هدف تحصیل هیچ حق اقامتی به والدین یا سایر بستگان را نمیدهد. با قانون جدید ، دانشجویان خارجی می توانند پس از اخذ مجوز کار در ترکیه به طور قانونی کار کنند. با این حال، دانشجویان خارجی که در دوره های کارشناسی یا دو ساله ثبت نام می کنند، می توانند پس از اتمام اولین سال تحصیلی خود در ترکیه شروع به کار کنند. مدت زمان مجوز تحصیلی به زمان دوره تحصیلی بستگی دارد و از آن طولانی تر نیست؛ این مدت زمان را میتوان در طول دوره تصیلی تمدید کرد.

مجوز اقامت تحصیلی ترکیه به چه کسانی تعلق میگیرد؟

- خارجیانی که باید تحصیلات ابتدایی یا متوسطه داشته باشند و مجوز اقامت خانوادگی ندارند

(بدون اجازه اقامت، خارجیان می توانند تحصیلات خود را تا 18 سالگی ادامه دهند (برای تحصیلات ابتدایی و متوسطه). با این حال، زمانی که آنها بیش از 18 سال داشته باشند و همچنان تحصیلات متوسطه را ادامه می دهند، باید مجوز اقامت بگیرند)

- خارجیانی که باید در مقاطع پس از دیپلم، تحصیلات تکمیلی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد شرکت کنند یا در زمینه پزشکی (TUS) یا در دندانپزشکی (DUS)


5. اقامت ترکیه از طریق کار

هر خارجی که در ترکیه کار می کند، مستلزم مجوز کار معتبر است. این مجوزها توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر میشود. صرف نظر از اینکه آیا برای اجازه کار از داخل یا خارج از ترکیه درخواست می دهید، در ابتدا شما باید یک قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی داشته باشید. تنها کسانی میتوانند از داخل ترکیه درخواست مجوز کار بدهند که شش ماه از اقامت آنها باقی مانده باشد، این افراد باید اسناد لازمه را حداکثر تا شش روز کاری به وزارت کار و تامین اجتماعی تحویل دهند.

هنگامی که شما و کارفرمای خود درخواست خود را ارائه کرده اید، MLSS طی 90 روز پرونده را پردازش می کند. اگر درخواست شما تایید شده باشد باید ظرف 30 روز از زمان ورود خود به ترکیه درخواست مجوز اقامت کنید و تا زمانی که اجازه اقامت ترکیه خود را کسب نکرده اید مجاز به شروع کار نیستید. اگر در ترکیه به طور قانونی حداقل 5 سال بدون وقفه کار کرده باشید، شما مجاز به اخذ مجوز کار مستقل هستید که به شما اجازه می دهد که کسب و کار دلخواهتان را شروع کنید.


6. اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت (ایجاد کسب و کار)

قانون FDI ترکیه بر مبنای اصل رفتار برابر به سرمایه گذاران بین المللی اجازه می دهد که حقوق و مسئولیت های مشابه به سرمایه گذاران محلی داشته باشند. شرایط برای راه اندازی کسب و کار و انتقال سهم همانند آنهایی است که به سرمایه گذاران محلی اعمال می شود. سرمایه گذاران بین المللی می توانند هر نوع شرکتی که در قانون تجاری ترکیه (TCC) تعریف شده است را راه اندازی کنند، سهامداران این شرکتها میتوانند اقامت ترکیه را دریافت کنند. البته این روش یکی از پرریسک ترین و پرهزینه ترین روش های مهاجرت به ترکیه میباشد، زیرا علاوه بر احتیاج به سرمایه بسیار زیاد ، بازار کار کشورهای دیگر بسیار متفاوت میباشد و ریسک آن تنها با بررسی و شناسایی چندساله میتواند کمتر شود.


7. اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

یکی از روش های جدید و پرطرفدار مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور میباشد، با این روش ها میتوانید اقامت موقت ترکیه و قابلیت تمدید آن را به راحتی به دست بیاورید و پس از چند سال به اقامت دائم یا تابعیت ترکیه دست پیدا کنید. اصطلاح "سرمایه گذاری خارجی ویژه" به یک شرکت یا شعبه تحت قانون شماره 4875 اشاره دارد و باید شرایط خاصی را داشته باشد.

با مقررات جدیدی که اعلام شده، جمهوری ترکیه تابعیت را به خارجیهایی ارائه می کند که :

·         250،000 دلار سرمایه گذاری املاک داشته باشند.

·         شرکتی با سرمایه 500،000 دلار تاسیس / خریداری کنند.

·         500،000 دلار سپرده گذاری در موسسات سرمایه گذاری یا بانک های دولتی که در ترکیه کار می کنند، و این مبلغ را برای سه سال برداشت نمی کنند.

·         50 پرسنل را استخدام کنند.


8. اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

مجوز پناهندگی و مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان از نوع اقامت موقت در ترکیه هستند که تحت شرایط خاصی برای افراد توسط وزارت امور خارجه، به مدت حداکثر یک سال صادر و در صورت نیاز تمدید می شود.

چه کسانی شرایط اخذ مجوز اقامتی بشردوستانه ترکیه را دارند؟

·         افراد با نیازهای ویژه، مانند: کودکان، سالخوردگان، افراد معلول، زنان باردار

·         افرادی که قربانی شکنجه و خشونت فیزیکی و جنسی هستند

·         درصورت صدور حکم قضایی

·         در شرایط فوق العاده


9. اقامت ترکیه برای قربانیان قاچاق انسان

مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان به خارجیانی که قربانی قاچاق انسان هستند یا جایی که شواهد حقیقی قوی وجود دارد که ممکن است قربانی باشند، اعطا می شود. مجوز اقامت ترکیه برای قربانیان قاچاق انسان به مدت 30 روز توسط استان ها صادر می شود. این اجازه اقامت می تواند برای مدت شش ماه تمدید شود؛ با این حال، مدت زمان کلی نباید بیش از سه سال باشد.


10. اقامت دائم (طولانی مدت) ترکیه

مجوز اقامت طولانی مدت توسط استان ها، با تصویب وزارت، برای مهاجرانی صادر می شود که به طور مستمر در ترکیه برای حداقل هشت سال اقامت داشته اند و یا خارجی هایی که شامل شرایط تعیین شده توسط هیئت سیاست های مهاجرت شوند. مجوز اقامت دائم ترکیه به مدت نامحدود صادر میشود.

متقاضیان دریافت اقامت دائم ترکیه باید واجد شرایط معیارهای زیر نیز باشند:

·         در سه سال اخیر هیچ کمک اجتماعی از نهادها و سازمان های دولتی دریافت نکرده باشد

·         منابع مالی معین و کافی برای حمایت خود و خانواده داشته باشد

·         بیمه درمانی معتبر داشته باشد

·         تهدیدی برای نظم و امنیت جامعه نداشته باشد


11. اخذ تابعیت ترکیه

به جای اجازه اقامت طولانی مدت، پس از تنها 5 سال اقامت قانونی با وقفه کامل کمتر از شش ماه، شما می توانید درخواست تابعیت ترکیه بدهید. شما باید روابط خود را با کشور اثبات کنید، سابقه کیفری نداشته باشید، هیچ گونه بیماری جدی جسمی و روحی نداشته باشید و درآمد کافی برای حمایت از خود و وابستگانتان داشته باشید البته اگر در ترکیه مشغول به کار  باشید یا حقوق بازنشستگی داشته باشید، این نیاز را برآورده می کنید. همچنین، شما باید طی مصاحبه ای توانایی صحبت کردن به ترکی را دئر سطح ابتدایی ثابت کنید. از آنجا که ترکیه اجازه داشتن تابعیت دوگانه را به شهروندانش می دهد، می توانید ملیت اصلی خود را حفظ کنید. شانس گرفتن شهروندی به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت اگر بتوانید نشان دهید که شما می توانید به فرهنگ و جامعه ترکیه اهمیت دهید، به عنوان مثال برای یک شرکت ترکی کار کنید یا یک ورزشکار حرفه ای یا استاد دانشگاه باشید.


اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت تحصیلی ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

کار در ترکیه

کار در ترکیه

 سحر علیپور
  مدت اقامت ترکیه بدون ویزا حداکثر چه مدت هست؟  
 پلیکان توریسم
  در طول یک سال حداکثر میتوانید به مدت 3 ماه (90 روز) در ترکیه حضور داشته باشید.  
 سحر علیپور
  آیا برای سفرهای توریستی به ترکیه احتیاج به دریافت ویزا یا مجوز اقامت هست؟  
 پلیکان توریسم
  خیر. در صورتی که قصد تحصیل یا کار را نداشته باشید میتوانید تنها با پاسپورت معتبر به ترکیه سفر کنید  
پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

شما حتی در سفرهای اولتان اسیر زیبایی خیره کننده این شهر خواهید شد و حتما برای شما تصمیم گیری درباره اینکه اول کدام یک از جاذبه های گردشگری پاریس را برای دیدن انتخاب کنید، سخت است.
پنج روستای زیبای در ایتالیا

پنج روستای زیبای در ایتالیا

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته در جنوب قاره اروپا است، این کشور به دلیل داشتن آب و هوای متعادل دارای طبیعت منحصر به فرد میباشد.ما با ارائه این مقاله میتوانیم بهترین راهنمای سفر به روستاهای چینکو تره ایتالیا باشیم.
ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

از موقعی که اسکای ویل نیاگارا در ماه جون سال ۲۰۰۶ افتتاح شد، کانون مسافرانی شده است که می خواهند منظره های به یاد ماندنی از آبشار نعل اسبی و رود نیاگارا و بسیاری دیدنی های دیگر را در ذهن ثبت کنند. اما اگر دلیل دیگری می خواهید تا سوار اسکای ویل نیاگارا شوید، بد نیست ده دلیل برایتان بیاوریم که چرا باید این کار را انجام بدهید.
بهترین دانشگاه های ایتالیا 2018

بهترین دانشگاه های ایتالیا 2018

درک اینکه چرا ایتالیا به یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل تبدیل شده است سخت نیست. دانشگاه بولونیا که گفته می شود قدیمی ترین دانشگاه دنیاست در این کشور قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا مسحوب می شود.