کار در ترکیه

کار در ترکیه

کشور ترکیه از جمله همسایگان ایران است که از نظر اقتصادی جزء کشورهای توسعه یافته به شمار میرود و از نظر فرهنگی و بسیاری موارد دیگر تشابهات زیادی با ایران دارد. به همین دلیل درخواست های مسافرت و مهاجرت به ترکیه از کشورمان روز به رو در حال افزایش میباشد. موقعیت جغرافیایی ترکیه (واقع در مرز قاره آسیا و اروپا) یک دلیل بسیار مهم برای جذب توریست ، تجار، افراد سیاسی و مهاجرین میباشد. از دیگر عوامل مثبت کشور ترکیه ، آب و هوای مدیترانه ای و معتدل در اکثر شهرها و هزینه های متوسط زندگی در آن است.


کار در ترکیه

کسب اقامت ترکیه از طریق کار از جمله روش های مناسب مهاجرت به ترکیه میباشد که تقاضای بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد. از آنجا که اقتصاد ترکیه در هر دو بخش دولتی و خصوصی با قدرت در حال پیشروی است به صورتی که نرخ بیکاری برای جمعیت 82میلیون نفری کشور در سال 2018 به 13.5 رسیده، فرصت های شغلی بیشتری برای خارجی ها در ترکیه فراهم شده است. در دهه های گذشته، قوانین سختگیرانه و قدیمی در مورد کار در ترکیه به عنوان یک خارجی وجود داشت که در قرن 21 تغییر کرده است. مهاجران ترکیه در بسیاری از بخش های تجاری مشغول به کار هستند؛ اما استثناعاتی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال در مشاغل امنیتی و دولتی مانند صنعت دریایی، بخش های پزشکی و قانونی، از جمله پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشک و داروسازی ،کار در دفتر اسناد رسمی کار برای افراد خارجی ممنوع است.


شرایط پیدا کردن کار در ترکیه

برای اقامت ترکیه از طریق کار شرایطی وجود دارد که مهمترین آنها پیدا کردن کار و استخدام در یک شرکت ترکیه ای است. فرصت های شغلی برای خارجی ها در ترکیه محدود است و کارگران و کارمندان ترکی برای کارفرمایان در اولویت قرار دارند. بهترین انتخاب برای کار در ترکیه، پیدا کردن کار قبل از نقل مکان به ترکیه است. برای این کار متقاضیان باید شرایط لازم را داشته باشند؛ یکی از مهمترین شرایط تسلط کافی به زبان ترکی میباشد. بلد بودن زبان ترکیه جزء بایدهای پیدا کردن شغل در این کشور نیست، اما شانس یافتن کار و نوع و حقوق کار را افزایش میدهد. حتی با تسلط به زبان ترکی میتوانید احتمال سوء استفاده یا ضایع شدن حق خود را به حداقل برسانید. داشتن تجربه و تخصص در شغل مورد نظر نیز دو عامل مهم دیگر در افزایش شانس کسب شغل میباشند.


چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟

جستجوی کار در ترکیه برای شما از خانه تان شروع میشود، درصورتی که بخواهید اقامت ترکیه از طریق کار را بدست آورید باید قبل از ورود به کشور تائیدیه یک شرکت ترکیه ای را برای استخدام داشته باشید. جستجوی کار در ترکیه میتواند از طریق سایت های کاریابی و روزنامه های ترکی انجام شود؛ که انواع مشاغل تمام وقت و نیمه وقت در آنها به چشم میخورد. سایت های زیر سایت های مفید برای کاریابی در ترکیه هستند:

•         Expat.com

•         Yenibiris.com

•         www.kariyer.com

•         www.iskur.gov.tr/en

•         www.jobsinistanbul.com


شرایط شغلی ترکیه

شرایط کاری در هر کشوری بسته به نوع شغل متغیر است و میتواند ساعات کاری، تعطیلات، حقوق یا ویژگی های متفاوتی نسبت به قوانین کار داشته باشد. ساعات کاری قانونی در ترکیه 45 ساعت در هفته که به طور معمول در پنج روز دوشنبه تا جمعه تقسیم می شود (گاهی شش روز، شنبه به صورت نیمه وقت). ساعات کاری اکثر مشاغل از 8:30 صبح شروع و تا 5 بعد از ظهر ادامه میابد؛ البته فصول مختلف ممکن است کمی تغییر کند. حداقل میزان حقوق خالص دریافتی در ترکیه طبق اعلام وزارت کار در سال 2019 برای کارگران 2020 لیر ترکیه در ماه میباشد.


بهترین مشاغل ترکیه

بیشترین بخشهایی که در ترکیه از کارگران خارجی استفاده میشود بخش گردشگری و آموزش هستند و بخشی از مهاجرین نیز در شرکت ها و سفارت خانه های خارجی و سازمان های غیر دولتی مشغول به کارند. تقاضا برای شغل آموزش زبان انگلیسی در سراسر کشور زیاد است و به راحتی پیدا میشود، اما حقوق آن بسیار کم میباشد؛ حدود 30 لیر در ساعت. بهترین مشاغل ترکیه از نظر درآمد شغلی موارد زیر هستند: متخصصین پزشکی، مدیریت اجرایی، خدمات مالی، حسابداری، مدیریت پروژه، فروش و توسعه کسب و کار.


مشاغلی که مهاجران شانس بیشتری در کسب آن دارند:

1- خدمات مشتری

2- آموزش زبان خارجی

3- پرستاری از کودک

4- ویراستاری و ترجمه

5- متخصص فروش در صادرات و واردات

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

بهترین دانشگاه های کانادا 2018

بهترین دانشگاه های کانادا 2018

آخرین رتبه بندی جهانی دانشگاه ها توسط موسسه QS در سال 2018 در اینجا گردآوری شده است.در این رتبه بندی 26 دانشگاه کانادا جزء بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.
بهترین مکان ها برای زندگی در استرالیا

بهترین مکان ها برای زندگی در استرالیا

می خواهید به استرالیا بروید اما نمی دانید در کدام شهر آن زندگی کنید؟ خوب یک راه این است که به شهرهای مهم این کشور سفر کنید و آنها را به دقت ببینید و کیفیت زندگی در این شهرها را بسنجید.
ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

ده مورد از خصوصیات اسکای ویل که باید بدانید

از موقعی که اسکای ویل نیاگارا در ماه جون سال ۲۰۰۶ افتتاح شد، کانون مسافرانی شده است که می خواهند منظره های به یاد ماندنی از آبشار نعل اسبی و رود نیاگارا و بسیاری دیدنی های دیگر را در ذهن ثبت کنند. اما اگر دلیل دیگری می خواهید تا سوار اسکای ویل نیاگارا شوید، بد نیست ده دلیل برایتان بیاوریم که چرا باید این کار را انجام بدهید.
آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا

کانادا به دلیل آنکه دومین کشور پهناور جهان است، آب و هوای بسیار متنوعی دارد.