بهترین دانشگاه های ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه در بین برترین مقاصد گردشگری جهان بوده و در سال گذشته نزدیک به 40میلیون گردشگر را از سراسر جهان به خود جذب کرده است؛ علاوه بر گردشگری ، مهاجرت به ترکیه از کشورهای اطراف نیز به دلایل مختلف روند رو به رشدی را در ترکیه داشته است. شهروندان ایرانی برای ورود به این کشور احتیاجی به اخذ ویزای ترکیه ندارند، اما برای هر نوع فعالیت شغلی یا تحصیل در ترکیه باید مجوزهای مربوطه را دریافت کنید. یکی از روش های پرطرفدار در بین هموطنانمان اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و تحصیل میباشد، که با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خوب ترکیه برای اقامت موقت و یا دائم گزینه مناسبی هستند. شمار دانشجویان بین المللی که در سالهای گذشته اقامت تحصیلی ترکیه را داشته اند مداوما در حال افزایش است و این نشان دهنده پیشرفت این کشور در سطوح مختلف سیستم آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی میباشد.


دانشگاههای ترکیه

در ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها تازه تاسیس هستند؛ به طوری که تا سال 1970 تنها 80 دانشگاه در سراسر کشور وجود داشت ؛ همچنین اولین دانشگاه خصوصی ترکیه Bilkent University در سال 1984 تاسیس شد. تمام دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه از برنامه های تحصیلی مطابق با توافقنامه Bologna (مانند سراسر اروپا) پیروی میکنند. در بعضی از دانشگاه های ترکیه زبان پایه تدریس، زبان انگلیسی میباشد، در حالی که برخی دیگر به زبان ترکی هستند و کلاس هایی برای یادگیری زبان انگلیسی ارائه می دهند.

در ترکیه، موسسات آموزش عالی تحصیلات تکمیلی را حداقل دو ساله ارائه می دهند و دانشجویان را در دوره های کارشناسی، دوساله، کارشناسی ارشد یا دکتری آموزش می دهند. موسسات آموزش عالی متشکل از دانشگاه ها، دانشکده ها، موسسات، مدارس آموزش عالی، هنرستان هنرهای زیبا، دانشکده های فنی حرفه ای و مراکز تحقیقاتی کاربردی هستند. تحت شرایطی برای دانشجویان بین المللی امکان کار در ترکیه بدون اخذ مجوز مربوطه نیز امکان پذیر است. علاوه بر این، اکثر دانشگاه های ترکیه بورس تحصیلی و کمک های مالی را برای حمایت از مطالعات دانشجویان داخلی یا بین المللی خود ارائه می دهند.

دانشگاه های ترکیه خدمات زیر را ارائه میکنند :

•         استانداردهای عالی تحصیلی

•         مدارک معتبر بین المللی

•         دانشگاه های مدرن با امکانات عالی

•         تنوع فرهنگی

•         تحصیلات امن و مقرون به صرفه

•         یک محیط گرم و دوستانه


بهترین دانشگاههای ترکیه

اگر می خواهید اقامت تحصیلی ترکیه را در سطح دانشگاهی بدست آورید، باید بدانید که کدام یک از دانشگاه های آن مناسب شما هستند. رتبه بندی برترین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه بر اساس اهداف اصلی تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی بررسی میشود. این موسسات باید توسط سازمان های مرتبط با تحصیلات عالیه ترکی به رسمت شناخته شوند و دارای مجوز و منشور باشند. بر اساس رتبه بندی مجموعه دانشگاههای برتر topuniversities بهترین دانشگاههای ترکیه به شرح زیرند :


1- دانشگاه کوچ Koc University

دانشگاه کوچ یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی غیرانتفاعی بین المللی است که در سال 1993 در استانبول تاسیس شد و به نام بنیانگذارش ، Vehbi Koc نامگذاری شد و در سال 2000 به محوطه دانشگاه Rumeli Feneri نزدیک Sanyer رفت. این دانشگاه به عنوان یکی از معتبر ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه، دارای سطوح آموزشی در سطح جهانی با 22 دوره کارشناسی، 32 دوره کارشناسی ارشد و 18 برنامه دکترا است. در حال حاضر حدود 5500 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند که 8 درصد از آنها دانشجویان بین المللی میباشند. همچنین دارای شبکه گسترده ای از دانشگاه های همکار از جمله دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه کرنل و جورج تاون است. دانشگاه کوچ مرکز ایده آل برای مطالعات بین رشته ای است و به دانشجویان خود بورس تحصیلی بلاعوض اعطا میکند.

آخرین رتبه های جهانی منتشر شده دانشگاه کوچ در سال 2018 و 2019 :

•         سایت topuniversities رتبه 448

•         سایت TimesHigherEducation رتبه 401

•         سایت Usnews رتبه 703


2- دانشگاه بیلکنت Bilkent University

دانشگاه بیلکنت مخفف "bilim kenti" است که در ترکی به معنای "شهر یادگیری و علم" میباشد. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه بود که در سال 1984 توسط Ihsan Dogramaci، در حومه شهر آنکارا تاسیس شد و دارای گسترده ترین کتابخانه آکادمیک در کشور است. این یکی از دانشگاه های برجسته تحقیقاتی در کشور است و در حال حاضر حدود 13000 دانشجو در نه دانشکده و دو دانشکده حرفه ای تحصیل میکنند که 7 درصد آنها دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه بیلکنت در سال 2018 و 2019 رتبه های زیر را دریافت کرده است :

•         سایت topuniversities رتبه 456

•         سایت TimesHigherEducation رتبه 501

•         سایت Usnews رتبه 531


3- دانشگاه سابانجی Sabanci University

دانشگاه سابانجی در پاییز سال 1999 در نزدیکی مرکز شهر استانبول تاسیس شده و در حال حاضر حدود 4000 دانشجوی کارشناسی و 1000 دانشجوی ارشد دارد که ده درصد آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل میدهند. این دانشگاه شامل دانشکده مهندسی و علوم طبیعی دانشگاه (FENS) و همچنین دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS) میباشد که به دانشجویان خود در رشته های گسترده ای در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی آموزش می دهد. این دانشگاه دارای 3 دانشکده است که شامل 13 برنامه کارشناسی، 46 برنامه فارغ التحصیلی، 15 برنامه دکترا، 11 برنامه جزئی و 10 برنامه دوبعدی میباشند.

در لیست برترین دانشگاههای جهان در سال 2018 و2019 رتبه های زیر به دانشگاه سابانجی تعلق گرفت :

•         سایت topuniversities رتبه 501

•         سایت TimesHigherEducation رتبه 351

•         سایت Usnews بالاتر از 1000


4- دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه در سال 1956 در آنکارا با تخصص در علوم طبیعی و اجتماعی تاسیس شد تا نقش مهمی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایفا کند. امروزه حدود 31000 دانشجو دارد که بسیاری از آنها دانش جویان مبادله ای هستند (تنها برای یک ترم یا یک سال حضور دارند) و حدود 6 درصد از جمعیتشان را دانشجویان بین المللی تشکیل میدهند. این دانشگاه تاکید ویژه ای بر تحقیق و آموزش در علوم مهندسی و طبیعی دارد، حدود 40 برنامه کارشناسی در 5 دانشکده و 97 برنامه ارشد و 62 برنامه دکتری با 5 موسسه تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. زبان رسمی آموزش در METU انگلیسی میباشد و پیشروترین دانشگاه ترکیه از نظر تعداد پروژه های مشترک با اتحادیه اروپا است. بورس تحصیلی ارائه شده توسط METU در دسترس دانشجویان ترکیه و بین المللی است که شامل کمک هزینه تحصیلی، سکونت و به صورت نقدی از بنیاد توسعه METU می باشد.

رتبه های دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه در سال 2018 و 2019 در لیست بهترین دانشگاههای جهان :

•         سایت topuniversities رتبه 551

•         سایت TimesHigherEducation رتبه 601

•         سایت Usnews رتبه 367


5- دانشگاه بوغازیچی Bogazici University

دانشگاه بوغازیچی در سال 1863 با اسم کالج رابرت تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده تاسیس میشود. این دانشگاه در استانبول در نزدیکی تنگه بسفر واقع شده و قلعه تاریخی Rumelihisar در قسمت شرقی دانشگاه قرار دارد. دانشگاه بوغازیچی شامل 4 دانشکده اصلی، دو دانشکده که دوره های دوساله و 6 مؤسسه که برنامه های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند ، میباشد. این دانشگاه ارتباط قوی با نظام آموزش عالی آمریکا دارد و زبان آموزشی آن انگلیسی میباشد. دانشگاه بوغازیچی همواره در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد و حدود 7 درصد از دانشجویان آن را دانشجویان بین المللی تشکیل میدهند.

دانشگاه بوغازیچی در سال 2018 و 2019 در لیست بهترین دانشگاههای جهان رتبه های زیر را دریافت کرده است :

•         سایت topuniversities رتبه 571

•         سایت TimesHigherEducation رتبه 501

•         سایت Usnews رتبه 234

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

کانادا دارای بسیاری از شهرهای عالی است که علاوه بر مناظر دیدنی و منحصر به فرد، آب و هوای متنوع در هر شهر، فرصت های شغلی عالی و کیفیت بالای زندگی را به شهروندانش می‌دهد.
آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا

کانادا به دلیل آنکه دومین کشور پهناور جهان است، آب و هوای بسیار متنوعی دارد.
هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه کشوری با فرهنگ عمیق و متنوع در سالهای اخیر در زمینه های سیاسی ،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روند رو به رشدی را داشته است ، و امروزه به عنوان یک ملت مدرن در سرزمینی باستانی با آب و هوای معتدل و مدیترانه ای پذیرای مهاجرین از سراسر جهان میباشد.
هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

بسیاری از شهرهای کانادایی در میان بهترین شهرها برای زندگی در جهان قرار دارند، با این حال هزینه زندگی می تواند به طور قابل توجهی بسته به استان، منطقه، شهر یا حتی محله ی زندگیتان، متفاوت باشد.