هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه کشوری با فرهنگ عمیق و متنوع در سالهای اخیر در زمینه های سیاسی ،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روند رو به رشدی را داشته ، و امروزه به عنوان یک ملت مدرن در سرزمینی باستانی با آب و هوای معتدل و مدیترانه ای پذیرای مهاجرین از سراسر جهان میباشد. اخذ اقامت ترکیه از طریق کار ، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه از مهمترین روش های مهاجرتی افراد به این کشور میباشد. ارکان اصلی اقتصاد ترکیه علاوه بر کشاورزی به گردشگری نیز وابسته است؛ به طوری که سال گذشته این کشور میزبان 40میلیون مسافر بوده و دلیل اصلی جذب این میزان گردشگر هزینه های پایین سفر میباشد.


هزینه زندگی در ترکیه

شکی نیست که ترکیه یکی از بهترین کشورها برای لذت بردن از تحصیلات ، کار و کیفیت نسبتا خوب زندگی است. هزینه های زندگی یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری مهاجرت به ترکیه و انتخاب شهر مقصد میباشد. در ترکیه نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها، زندگی در شهرهای بزرگ و مراکز اقتصادی و گردشگری گرانتر از سایر شهرها است؛ اما زمانی که به هزینه های روزانه میرسد ترکیه نسبت به سایر کشورهای توریستی مقرون به صرفه میباشد. همچنین هزینه های زندگی در ترکیه در حد متوسط بوده و نسبت به هزینه های زندگی در ایران در بعضی موارد بالاتر و در برخی پایین تر است.

با توجه به تعداد افراد خانواده و سبک زندگی هر شخص ، هزینه زندگی مشخص میشود و ممکن است در دو خانواده با شرایط یکسان در یک شهر خرجکرد یک ماه بسیار متفاوت باشد. واحد پول ترکیه لیر بوده و ارزش آن نسبت به دلار و یورو کم است، در نتیجه میتوان گفت که هزینه های کلی زندگی در ترکیه به ایران نزدیک میباشد.


هزینه مسکن در ترکیه

هزینه های خرید یا اجاره املاک در ترکیه نسبت به شهرهای بزرگ و توریستی جهان بسیار مقرون به صرفه میباشد و در مقایسه با ایران و شهرهای بزرگ مانند تهران برابری میکند. خرید ملک در ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری و اخذ اقامت برای مهاجران میباشد که در سالهای اخیر با تغییر در قوانین و کاهش مبلغ سرمایه گذاری با استقبال بسیاری روبرو شده است. انواع خانه در مناطق مختلف شهری و روستایی با امکانات مختلفی وجود دارند که قیمت های آنها برای خرید یا اجاره بسیار متفاوت است. هزینه اجاره ماهیانه یک آپارتمان 85 متری در مناطق گران حدود 3هزار لیر ترکیه، در مناطق متوسط بین هزار تا 2هزار لیر میباشد. درصورتی که ملک حدود 40 یا 50 متر باشد هزینه اجاره حدود 30درصد کاهش میابد؛ همچنین برای خانه های واقع در حومه شهر اجاره ماهیانه بسته به مساحت خانه بین 800 تا 1500 لیر میباشد.


هزینه های خدماتی و بهداشتی

هزینه قبوض اصلی ماهیانه در ترکیه بسیار مقرون به صرفه میباشد و اینترنت تنها موردیست که قیمت تقریبا بالایی دارد؛ اینترنت یک ماهه بسته به سرعت حدود 50 تا 80 لیر قیمت دارد. هزینه های خدمات (گاز، برق، آب و تلفن) منزل مسکونی برای حدود 85 متر مساحت بین 550 تا 600 و برای منازلی با 45 متر مساحت حدود 350 تا 400 لیر میباشد.

طرح بیمه دولتی ترکیه SGK که شامل استفاده رایگان از خدمات بهداشتی و بیمارستان های دولتی میباشد برای هر شخص 395 لیر میباشد؛ درصورت تاهل برای زن و شوهر این مبلغ میباشد. همچنین SGK بخش کوچکی از هزینه های بیمارستان های خصوصی را نیز تقبل میکند. هزینه بیمه های خصوصی با توجه به سن و شرایط سلامتی متغیر است اما مبلغ میانگین آن 700 لیر برای یک نفر میباشد. هزینه ویزیت دکتر در ترکیه به طور معمول حدود 160 لیر می باشد، ویزیت دندانپزشک حدود 40 لیر بیشتر هزینه خواهد داشت.


هزینه تحصیل در ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه مخصوصا برای دانشجویان، علاوه بر راحت بودن شرایط پذیرش هزینه های پایینی را در بر دارد؛ این هزینه ها با توجه به خصوصی یا دولتی بودن مدرسه و دانشگاه، محل و دوره و رشته تحصیلی انتخابی متغیر است. در دانشگاههای دولتی شهریه هر ترم برای دانشجوبان خارجی مقطع کارشناسی حدود 300 دلار و مقطع کارشناسی ارشد حدود 500 دلار میباشد؛ البته دانشگاههایی که تدریس در آنها به زبان انگلیسی انجام میشود کمی گرانتر و بین 500 تا 800 دلار است. شهریه های دانشگاههای خصوصی بسیار گران تر از موسسات دولتی است و در مقاطع بالا گاهی به 20هزار دلار میرسد.


هزینه خوراک و پوشاک

خرید مواد غذایی در ترکیه میتواند در بازارهای هفته ای انجام شود که در آن میوه ها و سبزیجات به صورت محلی با هزینه های کمتری عرضه میشوند. با اینکه کباب ترکیه یکی از معروف ترین غذاهای ترکی در تمام جهان محسوب میشود اما قیمت گوشت یکی از گران ترین مواد غذایی میباشد. قیمت برخی از مواد غذایی در ترکیه : تخم مرغ نزدیک به 1لیر، نان برای دو نفر 2لیر، ا گالن شیر 15 لیر و بطری آب 1.5 لیتری 1.8 لیر. هزینه های رستوران ها در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی همسایه بسیار ارزان تر است، به عنوان مثال یک وعده معمولی غذا در یک رستوران متوسط از 25 لیر شروع میشود. قیمت پوشاک در ترکیه مقرون به صرفه است ، اما لباس برندهای خاص گران میباشند؛ به عنوان مثال یک شلوار جین بین 150 تا 250 لیر، یک کفش برند حدود 300 تا 400 لیر و یک پیراهن تابستانه از فروشگاههای خوب بین 100 تا 200 لیر میباشند.


هزینه حمل و نقل و تفریحات

سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه به طور مداوم در حال پیشرفت و تکامل است، با این حال بسیار ارزان میباشد. علاوه بر قیمت نسبتا گران بنزین، رانندگی مردم ترکیه کمی خطرناک است؛ به همین دلیل به افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، خرید ماشین شخصی توصیه نمیشود. هزینه یک بلیط یک طرفه وسایل نقلیه عمومی حدود 3 لیر، هزینه بلیط ماهانه 190 لیر، تعرفه تاکسی 4 لیر و برای هر مایل اضافه 4 لیر بیشتر و هزینه یک لیتر بنزین 7 لیر ترکیه میباشد. استفاده از باشگاه، استخر، سینما و دیگر تفریحات شهری نیز از موارد مقرون به صرفه ترکیه به شمار میروند؛ به عنوان مثال هر بلیط سینما 20 لیر، هر پاکت سیگار 13 لیر، هر وعده عصرانه یا نوشیدنی بین 40 تا 90 لیر و شهریه باشگاه برای یک ماه حدود 140 لیر است.


گرانترین شهرهای ترکیه برای زندگی

در سال 2019 حداقل حقوق کار در ترکیه 2020 لیر در ماه میباشد و به صورت میانگین هزینه های مصرفی یک نفر در شرایط متوسط 1500 لیر تخمین زده میشود. بر اساس اطلاعات سایت numbeo.com در لیست گرانترین شهرهای ترکیه استانبول و پس از آن بورسا، ازمیر، آنکارا و آنتالیا قرار دارند. در استانبول مواد غذایی، اجاره مسکن و هزینه های خدماتی در گران ترین وضعیت و در آنکارا هزینه حمل و نقل، لوازم خانگی و بهداشتی در گران ترین وضعیت قرار دارند.

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

سیستم آموزش عالی در آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان

بسیاری از موسسات آموزش عالی در آلمان در حال حاضر برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سطح بین المللی را ارائه می دهند. این به این معنی است که رشته های تحصیلات تکمیلی در آلمان و مدارک تحصیلی به دست آمده در این دانشگاه ها، در سطح بین المللی معتبر می باشند.
زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

بیش از 30درصد ساکنان کنونی ترکیه را افراد غیر ترک تشکیل میدهند، که این نرخ در سالهای اخیر در حال افزایش بوده و همچنان ادامه دارد.
صومعه وست مینیستر

صومعه وست مینیستر

صومعه وست مینیستر یکی از بهترین نمونه معماری گوتیک اولیه انگلیسی میباشد، قرن ها بزرگان انگلستان را این جا دفن می کردند همچنین در این مکان همه حاکمان انگلستان از ویلیام فاتح به بعد اینجا تاج گذاری کرده اند.شما میتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات فراوانی را راجع به صومعه وست مینیستر کسب کنید.با ما باشید؛
بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

کانادا دارای بسیاری از شهرهای عالی است که علاوه بر مناظر دیدنی و منحصر به فرد، آب و هوای متنوع در هر شهر، فرصت های شغلی عالی و کیفیت بالای زندگی را به شهروندانش می‌دهد.