زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

ترکیه به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مقصد های بین المللی برای کسانی که فکر رفتن به خارج از کشور برای پیدا کردن کیفیت بهتر و زندگی مقرون به صرفه هستند میباشد. جمهوری ترکیه ، کشوری با تاریخ و هنری عمیق، در مرز قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و مانند پلی بین دو قاره عمل کرده است. از آنجا که این کشور محل اصلی سرزمین آناتولی بوده، جمعیت زیاد مهاجرین را در پی داشته و وجود تمدن های مختلف در آن باعث تنوع فرهنگی ساکنان آن شده است. پایتخت ترکیه آنکارا و بزرگترین شهر و بندر آن شهر استانبول میباشد. اکثر افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند ، به شهرهای بزرگتر مانند استانبول، آنکارا و ازمیر نقل مکان می کنند. 70 تا 75 درصد از ساکنان ترکیه اقوام ترک، 18 درصد کرد و تنها 7 تا 12 درصد به سایر قومیت ها، از جمله اقلیت های قومی مانند ارامنه یا مهاجران ایرانی تعلق دارند.


فرهنگ و زبان مردم ترکیه

با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه، فرهنگ این کشور ترکیب منحصر به فردی از شرق و غرب است و سنت های زیادی در سرتاسر کشور وجو دارد. اکثر مردم ترکیه مسلمان هستند و از نوشیدن الکل یا خوردن گوشت خوک خودداری می کنند. در مجموع بسیاری از اعتقادات مذهبی و فرهنگ های عامه مردم، در ایران نیز رایج است، مانند نوع پوشش، خوردن چای، مهمان نوازی مردم و مواردی دیگر. غذاهای ترکیه بسیار متنوع و بی نظیرند و در سراسر جهان معروف شده اند؛ البته تعداد زیادی از آنها مشابه غذاهای ایرانی هستند.

در ترکیه زبان های مختلفی که شبیه هم هستند صحبت میشود، اما زبان رسمی آنها ترکی (معروف به ترکی استانبولی) شاخه ای از زبان آلتای Altay میباشد. در ترکیه زبان های دیگری مانند ترکی آذربایجانی، تاتار، ترکمن، قزاق، ازبک و اویغور نیز صحبت میشود که در پایه تشابهات بسیاری باهم دارند. پس از تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی شد و با اصلاحات انجام شده درواقع یک زبان مدرن ترکیه ای ظهور کرد.


آب و هوای ترکیه

ترکیه در بین کوههای بلند و دریاهای آزاد از شمال، جنوب و غرب قرار گرفته و با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف، غنی از گیاهان و جانوران است. آب و هوای ترکیه تنوعی از آب و هوای مدیترانه ای تا اقیانوسی و حتی در برخی مناطق قاره ای را شامل میشود. مناطق شمالی ترکیه دارای آب و هوای اقیانوسی هستند، در حالی که مناطق جنوبی تحت تاثیر آب و هوای معتدل مدیترانه قرار دارند. آب و هوای قاره ای که منطقه های داخلی را دربر میگیرد گاهی در یک روز تجربه چهار فصل را میدهد. مناطق ساحلی جنوبی، مناطق مرکزی و شمالی ترکیه به ویژه در تابستان در میان گردشگران بسیار محبوب هستند و در زمستان نیز برای میراث فرهنگی و همچنین انواع امکانات گردشگری و ورزشی مورد استقبال قرار میگیرند.


واحد پول ترکیه

ترکیه دارای اقتصاد پیشرفته است و با اینکه نرخ تورم بالاتر از دیگر کشورهای توسعه یافته داشته اما هرگز تورم را تجربه نکرده است. البته در بحران اقتصادی در سال 2001 ارزش لیر ترکیه کاهش بسیاری پیدا کرد تا اینکه در سال 2005 لیر جدید Lira (با نماد TRY) با حذف شش صفر، معرفی شد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، در مناطق گردشگری ممکن است فروشگاه ها و رستوران هایی باشند که ارز خارجی (دلار، یورو وو پوند) را بپذیرند. سکه های ترکیه کوروس هستند و هر 100 کوروس یک لیر میباشد. تمام اسکناس ها و سکه های ترکیه تصویر چهره مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه و نخستین رئیس جمهور آن را نشان می دهد. نرخ ارز معمولا در ترکیه کمی بهتر از خارج از کشور است و همه فرودگاههای بین المللی دارای امکانات مبادله هستند.


بیمه درمانی در ترکیه

ترکیه سیستم مراقبت های بهداشتی پیچیده ای دارد که بخشی از سیستم تأمین اجتماعی کشور میباشد. مراقبت بهداشتی و درمانی ترکیه در سال های اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است. بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز درمانی که زیر نظر تامین اجتماعی (SGK) و وزارت بهداشت هستند، بسیاری از امکانات و انواع درمان را ارائه می دهند. اکثر بیمارستان ها و پزشکان در شهرهای بزرگ متمرکز شده اند که مردم بیشتر و سود بیشتری دارند، اما متاسفانه در مناطق روستایی، خدمات بهداشتی کمی وجود دارد. حتی بدون قرارداد کار، شما در صورتی می توانید با پرداخت حق بیمه ماهانه 300 لیر ترکیه تحت پوشش SGK قرار بگیرید؛ که اجازه اقامت ترکیه را داشته باشید.


تحصیلات در ترکیه

طبق اصلاحات انجام شده در قانون اساسی جمهوری ترکیه در سال 1997، هر شهروند ترکی حق تحصیل ابتدایی اجباری رایگان را دارد. به جز مؤسسات دارای مجوز و خارجی، زبان ترکی باید به عنوان زبان مادری تدریس شود. از سال  2012 نیز، دوازده سال تحصیل برای پسران و دختران اجباری شد که به سه بخش ابتدایی، راهنمایی ومتوسطه چهارساله تقسیم میشود. ترم تحصیلی از اواسط سپتامبر آغاز میشود و تا اواسط ژوئن (متغیر در مناطق شهری و روستایی) تمام میشود. مدارس دوشنبه تا جمعه با دو هفته تعطیلات بین ژانویه تا فوریه تشکیل میشوند. سالهای تحصیلی دانشگاهها به دو ترم در فوریه تا مارس و ژوئن تا جولای تقسیم میشوند.

دانشجویان خارجی که میخواهند در دوره های تحصیلات تکمیلی موسسات آموزش عالی ترکیه ثبت نام کنند، میتوانند مستقیما به دانشگاهها درخواست دهند؛ البته باید تحصیلات متوسطه خود را در یک دبیرستان که با دیپلم ترکیه برابر باشند به اتمام برسانند. درصورتی که شخصی بخواهد قبل از اقامت دائم یا اخذ تابعیت ترکیه تحصیلات خود را شروع کند، باید درخواست اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دهد. دانشجویان باید آزمون ورودی دانشجویان خارجی YOS که شامل دو آزمون "مهارت ابتدایی یادگیری" و "زبان تخصصی ترکی" میباشد را بگذرانند؛ البته در برخی از دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی، فرانسه یا آلمانی تدریس میشود.


مسکن در ترکیه

برای سکونت در ترکیه خرید و اجاره منزل دو مقوله ای هستند که به راحتی انجام میشوند، اگر توانایی خرید ملک در ترکیه ندارید اجاره آپارتمان ها بهترین گزینه برای سکونت میباشد. قبل از اجاره یک آپارتمان یا خانه، باید بدانید که اجاره خانه در ترکیه بستگی به محل و امکانات خانه دارد، به خصوص در شهرهای بزرگ، اجاره می تواند برای مهاجران نسبتا بالا باشد. اکثر آپارتمان ها در ترکیه دارای یک اتاق نشیمن، دو یا سه اتاق خواب، آشپزخانه و حمام هستند، اتاق ها نسبتا ساده با تجهیزات ابتدایی و مبلمان چیده شده اند. به عنوان یک خارجی، ممکن است از شما خواسته شود اجاره خود را به دلار یا یورو پرداخت کنید و پرداخت های اجاره را 6 تا 12 ماهه بپردازید. منابع خوب برای پیدا کردن مسکن، اینترنت و بخش های طبقه بندی شده روزنامه های محلی هستند؛ روزنامه هایی مانند Hürriyet، Zaman یا Milliyet یک گزینه عالی برای شروع هستند. اقامت ترکیه از طریق خرید ملک یکی از بهترین روش های مهاجرت به ترکیه برای افرادیست که قصد اخذ تابعیت یا اقامت دائم ترکیه را دارند.


هزینه زندگی در ترکیه

با توجه به پیشرفت صنعت گردشگری ترکیه و تبدیل آن به یکی از مهمترین منابع اقتصادی کشور، میتوان گفت اقتصاد ترکیه بر پایه کشاورزی، نساجی و توریسم بنا شده است. هزینه های زندگی در هر شهری بستگی به نوع خرج کرد هر فرد یا خانواده بستگی دارد و در هر کشور از شهرهای بزرگ تا کوچک و روستاها متفاوت است. در مجموع هزینه های زندگی در ترکیه نزدیک به ایران بوده (در بعضی بخش ها کمی گرانتر) و با دسته بندی آنها میتوان حدود آن را مشخص کرد. به عنوان مثال یکی از گران ترین موارد برای زندگی در ترکیه هزینه بنزین میباشد، و این موضوع توجیه محکمی برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. هزینه مواد غذایی و اجاره مسکن با توجه به شهر مورد نظر در ترکیه کمی ارزان تر یا گرانتر از تهران میباشد.

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان

دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج های کانادا نیازمند برنامه ریزی و ارائه تعهد مالی هستند. در اینجا ما به مواردی اشاره می کنیم که در برآورد کردن هزینه ها به شما می تواند کمک کند.
موزه تاریخ طبیعی لندن

موزه تاریخ طبیعی لندن

موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از سه موزه بزرگ در خیابان اکسیبیشن رود در کنزینگتون جنوبی، لندن است.شما میتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات فراوانی را راجع به موزه تاریخ طبیعی لندن کسب کنید.
13 جاذبه طبیعی استرالیا

13 جاذبه طبیعی استرالیا

سرزمین استرالیا در بردارنده مناظر طبیعی فوق العاده ای است که جلوه زیبایی به این کشور داده اند. بعضی از این مناظر مانند این است که به سیارات دیگر تعلق دارند و مابقی
بهترین دانشگاه های کانادا 2018

بهترین دانشگاه های کانادا 2018

آخرین رتبه بندی جهانی دانشگاه ها توسط موسسه QS در سال 2018 در اینجا گردآوری شده است.در این رتبه بندی 26 دانشگاه کانادا جزء بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.