راهنمای خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه نه تنها دارای تاریخی غنی، باستانی و جالب با میراث فرهنگی چشمگیر و جذاب است، بلکه سرمایه گذاران ملکی را از طریق آب و هوای عالی، ساحل های زیبا، آبهای رنگارنگ و مکان های مناسب زندگی جذب می کند. همچنین خرید خانه در ترکیه بسیار آسان تر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر میباشد، و این روند سریع به چشم اندازی جذاب برای سرمایه گذاران در سراسر جهان تبدیل شده است. امروزه بسیاری از خارجی ها برای تعطیلات، بازنشستگی یا مهاجرت به ترکیه ، در مناطق ساحلی دریای اژه و دریای مدیترانه، و در شهرهای بزرگ مانند استانبول، ازمیر، آنتالیا و فتحیه خرید ملک انجام می دهند. در اکثر مناطق کشور ترکیه، به استثنای برخی شهرهای بزرگ، قیمت زمین در مقایسه با شهرهای توریستی دیگر، بسیار منطقی است.

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید می توانید با سفارت ترکیه در کشور خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی از دفتر مشاور اقتصادی کسب کنید. اگر شما در ترکیه هستید، باید به دفاتر محلی اداره کل ثبت زمین و املاک، که به زبان ترکی " Tapo Kadastro" شناخته می شود، مراجعه کنید. خارجیانی که به دنبال املاک و مستغلات در ترکیه هستند می توانند به طور مستقیم با آژانس های املاک و مستغلات یا فروشنده ها تماس گرفته و در ارتباط باشند. علاوه بر این ها در روزنامه ها و سایت های معتبر نیز میتوانند برای یافتن خانه های نوساز یا قدیمی بسیار مفید باشند.


قوانین خرید ملک در ترکیه

اکثر ملیت ها می توانند خرید ملک در ترکیه انجام دهند، اما زمین های کشاورزی از این قاعده مستثنا هستند. از بین 195 کشور تنها شهروندان پنج کشور نمی توانند املاک و مستغلات ترکیه را خریداری کنند و صاحب املاک شوند؛ که شامل سوریه، ارمنستان، کره شمالی، کوبا و نیجریه هستند. شهروندان کشورهای عراق، ایران و فلسطین برای خرید ملک در ترکیه باید از وزارت داخله کشور اجازه بگیرند. بیشترین خریداران املاک در ترکیه در سال گذشته از انگلیس، روسیه، آلمان، سوئد، کویت، ایران، عراق و عربستان بودند و استانبول، آنتالیا، ازمیر و بورسا از محبوب ترین نقاط خریداران بوده است. برای خرید ملک ملک در ترکیه محدودیت هایی نیز وجود دارد که شامل موارد زیر میشود :

1- خارجی ها میتوانند تا 30هکتار زمین و املاک در ترکیه خریداری کنند.

2- ملک یا زمین مورد معامله نباید در منطقه نظامی یا امنیتی باشد.

3- افراد حقیقی خارجی میتوانند تنها تا 10درصد از مساحت و اراضی هر منطقه را خریداری کند.

4- خارجیان از کشورهای همسایه نمی توانند در مجاورت مرزهای کشور خود ملکی خرید کنند.


مراحل خرید ملک در ترکیه


انتخاب ملک

اولین قدم پیدا کردن ملک مورد نظرتان در ترکیه است، اکثر خریداران به مناطق نزدیک دریای اژه و دریای مدیترانه علاقه مندند؛ که با توجه به افزایش تقاضا در سالهای اخیر ساخت و ساز آپارتمان و ویلا در شهرهای ساحلی افزایش پیدا کرده و انواع خانه از نظر مساحت، امکانات و هزینه وجود دارد. از آنجا که خرید ملک درواقع سرمایه گذاری در ترکیه محسوب میشود، با خرید ساختمان های مدرن و با کیفیت در مناطق توریستی میتوان علاوه بر لذت بردن از شهرهای عالی ترکیه، در زمان فروش ملک نیز سود مناسبی دریافت کنید.


توافق با فروشنده و گرفتن وکیل

پس از انتخاب خانه مد نظرتان، باید در خصوص جزئیات و شرایط خرید خانه با فروشنده به توافق برسید؛ این شرایط شامل مبلغ پیش پرداخت ، تاریخ مورد توافق پرداخت هزینه کامل و امکانات خانه میباشد. در این مرحله میتوانید با یک وکیل یا مترجم حقوقی مشورت کنید که قوانین و فرآیندهای واقعی املاک ترکیه را می داند و برای ارتقاء منافع شما عمل می کند. شغل آنها این است که اطمینان حاصل کنند که تمام موارد قانونی در دستور کار قرار دارند و ملک هیچ بدهی ندارد. وکیل شما مسئول نظارت بر تقاضانامه TAPU (سند واگذاری) و Iskan (مجوز مسکن) و همچنین بررسی قراردادها است. Iskan یک مجوز فنی برای املاک و مستغلات که دارای اطلاعات مربوط به اموال شما مانند تعداد کف و زیرساخت های داخلی است.


مالیات ملک در ترکیه

قبل از اقدام به ثبت سند ملک، خریدار باید در اداره مالیات محلی ثبت نام کرده و یک حساب بانکی ترکیه ای باز کند. نیمی از مالیات انتقال ملک که 3درصد ارزش اعلام شده ملک (این مبلغ کمتر از قیمت زمین است) میباشد، باید توسط خریدار پرداخت شود (1.5%). مالیات سالانه بر ارزش املاک بین 0.1٪ تا 0.6٪ از ارزش ملک (با توجه به نوع و مساحت ملک) است که توسط خریدار باید قبل از پایان ماه مه هر سال پرداخت شود.


ثبت سند ملک

با توجه به قوانین ترکیه، انتقال مالکیت اموال تنها با یک سند ثبت شده رسمی TAPU که در اداره ثبت زمین امضا شده است، امکان پذیر است. TAPU یک سند رسمی است که مالکیت اموال را نشان می دهد؛ این سند شامل عکس صاحب خانه و مهر و امضا رسمی می باشد. برای تغییر نام سند ملک، یک درخواست به همراه مدارک  باید به اداره محلی ثبت زمین که ملک در آن واقع شده است، ارسال شود.


مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

•        کارت شناسایی

•        پاسپورت

•        2قطعه عکس

•        گواهی بیمه DASK

بیمه DASK یک بیمه اجباری برای حوادث طبیعی مانند زلزله میباشد که باید سالانه تمدید شود.

مدارک ارائه شده باید به زبان ترکی ترجمه رسمی شده باشد و در صورتی که تسلط کامل به زبان ترکیه ای ندارید، بهتر است یک مترجم همزمان زبان ترکی استانبولی حضور داشته باشد. پس از دریافت کلیدهای خانه خریداری شده باید هزینه های اتصال آب ، برق و گاز را پرداخت کنید. همچنین هزینه دستمزد نمایندگان آژانس های املاک 3درصد از ارزش استاندارد ملک میباشد. با توجه به روند قرارداد، ثبت سند و انتقال پول از حساب های خارجی خرید ملک در ترکیه بازه زمانی حدود 5 تا 7 روز کاری طول میکشد.


خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت

برای خرید ملک در ترکیه نیازی به اخذ اقامت ترکیه ندارید و به عنوان یک توریست بدون نیاز به ویزا میتوانید در مدت زمان قانونی اقامت خود در ترکیه (90 روز در یک سال) اقدام به خرید ملک یا سکونت در آن در طی این دوره کنید. در سالهای اخیر کشور ترکیه سطح سرمایه گذاری برای دریافت تابعت ترکیه را کاهش داده و در قانون جدید اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک هر کس که یک خانه یا زمین را به ارزش 250 هزار دلار خریداری کند و آن را برای سه سال نگه دارد، واجد شرایط درخواست تابعیت ترکیه میباشد.

خرید ملک در ترکیه و به طور مستقیم اقامت یا تابعیت ترکیه را نمیدهد، بلکه شرایط دریافت تابعیت را راحت کرده و شانس تایید درخواست تان را افزایش میدهد. در طول این دوره سه ساله خریدار میتواند خانه خود را اجاره دهد و این امر خللی در روند دریافت اقامت وی ایجاد نخواهد کرد. با خرید ملک در ترکیه شما مجاز به انجام کار نمیباشد و برای شروع هر نوع کاری باید برای اقامت ترکیه از طریق کار اقدام کنید.

پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

پنج روستای زیبای در ایتالیا

پنج روستای زیبای در ایتالیا

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته در جنوب قاره اروپا است، این کشور به دلیل داشتن آب و هوای متعادل دارای طبیعت منحصر به فرد میباشد.ما با ارائه این مقاله میتوانیم بهترین راهنمای سفر به روستاهای چینکو تره ایتالیا باشیم.
صومعه وست مینیستر

صومعه وست مینیستر

صومعه وست مینیستر یکی از بهترین نمونه معماری گوتیک اولیه انگلیسی میباشد، قرن ها بزرگان انگلستان را این جا دفن می کردند همچنین در این مکان همه حاکمان انگلستان از ویلیام فاتح به بعد اینجا تاج گذاری کرده اند.شما میتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات فراوانی را راجع به صومعه وست مینیستر کسب کنید.با ما باشید؛
سیستم آموزش عالی در آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان

بسیاری از موسسات آموزش عالی در آلمان در حال حاضر برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سطح بین المللی را ارائه می دهند. این به این معنی است که رشته های تحصیلات تکمیلی در آلمان و مدارک تحصیلی به دست آمده در این دانشگاه ها، در سطح بین المللی معتبر می باشند.
بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

کانادا دارای بسیاری از شهرهای عالی است که علاوه بر مناظر دیدنی و منحصر به فرد، آب و هوای متنوع در هر شهر، فرصت های شغلی عالی و کیفیت بالای زندگی را به شهروندانش می‌دهد.