آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا

یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری برای سفر و مهاجرت ، آب و هوا و شرایط محیطی کشور یا شهر مقصد است. قبل از مهاجرت به کانادا برای انتخاب شهر محل سکونت خود، یکی از گزینه های موثر بررسی آب و هوا میباشد، اینکه آیا شما و خانواده تان با شرایط جوی آن شهر سازگار هستید یا خیر. مخصوصا زمانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارید، کشوری که از نظر آب و هوایی بسیار متنوع و متفاوت با ایران است. اگرچه همه کانادا را با آب و هوای سرد و خشن قطبی میشناسند، اما در قسمتهای ساحلی و جنوبی این کشور، شهرهایی با بهترین شرایط آب و هوایی برای سفر یا زندگی قرار دارند.


آب و هوای کانادا

کانادا به دلیل آنکه دومین کشور پهناور جهان است، آب و هوای بسیار متنوعی دارد. جریان های اقیانوسی نقش مهمی را در شکل گیری آب و هوای کانادا بازی می کنند؛ جریان آب گرم خلیجی در اقیانوس اطلس و جریان هایی از اقیانوس آرام. در حالی که بسیاری از شمال کانادا دارای آب و هوای بسیار سرد با بیش از نیمی از سال پوشیده در برف و یخ ، بخشهای ساحلی غربی (بریتیش کلمبیا) دارای آب و هوای اقیانوسی با زمستانهای ملایم و مرطوب و تابستانهای گرم و خشک هستند. بهار و پاییز معمولا شرایط بسیار ملایم دارند و تابستان ها اغلب گرم و خشک در مناطق جنوبی ، ملایم در مناطق ساحلی و مرطوب در مناطق مرکزی هستند.

دو سوم شمال کشور دارای آب و هوایی شبیه به شمال اسکاندیناوی، با زمستان های بسیار سرد و کوتاه، و تابستان های خنک و معتدل همراه است. منطقه مرکزی و جنوبی دشتهای داخلی که بهترین شهرهای کانادا برای زندگی عموما در این مناطق قرار دارند، دارای آب و هوای قاره ای معمولی، با زمستان بسیار سرد، تابستان های گرم و بارش نسبتا کمی است. به جز ساحل غربی، تمام کانادا دارای فصل زمستان با دمای متوسط زیر انجماد و پوشش برف مداوم است.

زمستان می تواند در بسیاری از مناطق کشور، به ویژه در استان های داخلی و فلاتی، که درجه دمای آنها گاهی به کمتر از 40- درجه سانتیگراد می رسد، سخت باشد. کمترین دمای ثبت شده تا کنون 63- درجه سانتیگراد در 3 فوریه سال 1947 در شهر Sang در ناحیه Yukon کانادا در مرز آلاسکا بوده. در طول تابستان مناطقی که در جنوب کانادا و در فاصله دورتری از اقیانوس و شمال قرار دارند، گرمترین هستند. بالاترین دمای هوای ثبت شده در کانادا 45 درجه سانتیگراد در Midale و Yellow Grass ، هر دو در ساسکاچوان، در سال 1937 رخ داد.

مهمترین شهر آفتابی در کانادا، کلگری در آلبرتا است که میانگین سالانه 333 روز تابش آفتاب دارد و استانهای آفتابی کشور آلبرتا و ساسکاچوان هستند. زمستان ونکوور معتدل تراز هر یک از شهرهای بزرگ کانادا و سردترین شهر وینپیگ Winnipeg است. Prince Rupert بریتیش کلمبیا، مرطوب ترین شهر در کل کانادا با میانگین 240 روز بارانی در سال می باشد، عموما از ماه نوامبر تا ماه مارس هر روز باران می بارد.


رطوبت و میزان بارش ها در کانادا

توده های هوای مرطوب از منطقه اقیانوس آرام، باعث ایجاد و حرکت مقدار زیادی بارش در سواحل غربی و مناطق کوهستانی می شود. در سواحل بریتیش کلمبیا میزان بارش سالیانه باران به 2500 میلیمتر نیز رسیده و در ونکوور میانگین میزان بارش سالانه 100 میلیمتر ثبت شده است. در دشت های داخلی و مناطق شمالی میزان بارش به ندرت بیش از 100 میلیمتر در سال خواهد بود. از آنجایی که جریانهای هوایی به طور کلی از غرب به شرق حرکت می کنند، کوههای غرب کشور هوای دریایی را بیرون نگه میدارند. به طور کلی، بارش باران در ساحل شرقی کانادا کمتر از ساحل غربی است و استان های نزدیک به اقیانوس اطلس نسبت به استان های مرکزی کانادا مرطوب تر هستند؛ در بهار و تابستان رطوبت بسیار بالاتر از زمستان است.

بارش برف کانادا از الگوی مشابه بارش باران استفاده نمی کند، در شمال و دشتهای داخلی، بارش برف سبک به دلیل کاهش رطوبت هوا، میباشد. سواحل شرقی و غربی، مناطقی از بارش برفهای سبکتر هستند؛ زیرا جریان های اقیانوسی هوا را به میزان زیادی گرم میکنند. عمق برف در دره های هر ساحل افزایش می یابد و حداکثر در حدود 6100 میلیمتر در کوه های راکی افزایش می یابد. بارش های تگرگ و یخ ممکن است در طول ماه های سردتر در هر بخش از کشور اتفاق بیفتد، گاهی اوقات نیز در حمل و نقل و ارتباطات اختلال ایجاد میکند. در حالی که در ونکوور بارش برف کم است، ویستلر Whistler، فقط با دو ساعت فاصله، بارش برف زیادی را تجربه میکند و یک مقصد مهم اسکی است.


آب و هوای مناطق مختلف کانادا :


1- آب و هوای شمال و شمال شرقی کانادا (قطب شمال و مناطق وابسته Arctic and subarctic )

مناطق وسیع قطب شمال و بخشهای وابسته به آن از جزایر شمالی تا خلیج هادسون تنها دو فصل دارند: یک زمستان طولانی با دمای شبانه به طور معمول حدود 30- تا 35- درجه سانتیگراد و سه ماه تابستان که طی آن درجه حرارت در حدود نقطه انجماد یا کمی بیشتر از آن میشود. در مناطق قطب شمال، دمای هوا در اطراف صفر درجه قرار می گیرد یا حداکثر چند درجه بالا می رود، در حالی که در مناطق وابسته به قطب شمال، کمی از این مقدار افزایش میابد، اما به طور متوسط کمتر از 10 درجه سانتیگراد باقی می ماند.


2- آب و هوای شمال غربی

در شمال غربی، در استانهای یوکان Yukon و مناطق اطراف، آب و هوای قاره ای حاکم است؛ زمستان طولانی و سرد و تابستان شدید میباشد، که در آن درجه حرارت روزانه می تواند به 30 درجه سانتیگراد برسد. البته، این امر به دره ها و مناطق تپه ای اعمال می شود و کوه های بلند، حتی در تابستان، همچنان سرد می مانند؛ به دلیل نزدیکی به سیبری در این مناطق همواره امواج سرد هوایی جریان دارند.


3- آب و هوای غرب کانادا Pacific coast

در ساحل اقیانوس آرام، آب و هوای اقیانوسی جریان دارد، که بسیار متفاوت از سایر نقاط کشور است. زمستان ها نسبتا ملایم اما بارانی هستند معمولا با دمای بالاتر از صفر، هرچند که تقریبا هر سال میتواند چند روز با برف و یخ همراه باشد. تابستان ها خنک و نسبتا آفتابی هستند، البته گاهی اوقات بارش باران نیز رخ میدهد.

ساحل اقیانوس اطلس بسیار سردتر از منطقه اقیانوس آرام است، زیرا که باد های غالب از غرب میوزند و به همین علت جریان جوی دریایی در امتداد ساحل اقیانوس اطلس به گردش درمی آید، که به جریان  Labrador نام گذاری شده اند. در کانادا تنها منطقه ای که میانگین دمای آن در فصل زمستان از نقطه انجماد (صفر درجه سانتیگراد) بیشتر است ساحل بریتیش کلمبیا است که آب و هوای اقیانوسی، خنک و بارانی دارد. ونکوور و ساحل غربی بریتیش کلمبیا کمتر فصل های متفاوت را تجربه میکنند و آب و هوای معتدل‌تری دارند.


4- آب و هوای مناطق جنوب غربی Great plains

در دشتهای غربي، از قسمت جنوبي منطقه شمال غربی تا دشت های مرکزی و جنوبی ساسکاچوان ، آب و هوا شدیدا قاره ای است، با زمستان های طولانی و سرد، و تابستان های کوتاه، به طوری که روزها گرم و شبها سرد باقی میمانند، اما ممکن است گاهی روزهای گرم نیز وجود داشته باشد. آب و هوای قاره ای در این قسمت به قدری قوی است که در یک نقطه دمای هوا در زمستان می تواند 40- درجه سانتیگراد و در همان نقطه تابستان 40 درجه سانتیگراد باشد. بارش باران این مناطق در تابستان به حداکثر میرسد اما در مجموع زیاد نیست؛ البته گاهی اوقات این منطقه ممکن است دوره های خشکسالی را تجربه کند. با توجه به پدیده باد گرم Chinook، زمستان در جنوب آلبرتا می تواند درجه حرارت حدود 25- در یک روز و 15 در روزبعد را داشته باشد.


5- آب و هوای جنوب The south

در ناحیه دریاچه های بزرگ، در دشتهای مرکزی و جنوبی انتاریو ، آب و هوا هنوز قاره ای ، اما همچنان مرطوب است و بارش سالانه در حدود 1000 میلیمتر میباشد. در مناطق جنوبی زمستان به صورت متناوب سرد ، یخ زده و روزها خشک و آفتابی یا برفی میباشد. بهار بسیار دیر میرسد و خیلی سرد است، در حالی که در تابستان کوتاه، بارانی و خنک یا آفتابی و گرم و در طی آن رعد و برق بسیار نیز رخ میدهد. زمستان سرد و اغلب یخ زده میباشد، و توسط روزهای خشک و آفتابی با دوره های آب و هوای بد و بارش برف مشخص میشود.


6- آب و هوای جنوب شرقی

در مناطق جنوب شرقی، دریاچه های بزرگ آب و هوای جنوب انتاریو و کبک را معتدل میکنند. تورنتو و مونترال در شرق کانادا، زمستان های کوتاه اما شدید را تجربه می کنند، و درجه حرارت آن اغلب به مراتب پایین تر از انجماد در دسامبر تا فوریه است. از شهرهای اصلی، اتاوا، تورنتو و مونترال گرمترین تابستان را دارند؛ جنوب انتاریو و کبک دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و برفی هستند، شبیه به برخی از بخش های غرب آمریکا است. انتاریو و کبک، بارندگی بیشتری نسبت به دشت های داخلی دارند زیرا توده های هوا از بخار آب دریاچه های بزرگ، خلیج هادسون، اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک استفاده می کنند.


7- آب و هوای شرق Eastern coasts

سواحل شرقی کانادا دارای آب و هوای مرطوب، سرد و برفی در زمستان، ملایم و بارانی در تابستان هستند. در این نواحی بارندگی بسیار زیاد است، و جریان سرد لابرادور با جریان خلیجی در امتداد ساحل نیوفاندلند و لابرادور برخورد می کنند که هوا را خنک می کند و موجب مه فراوان می شود. هالیفاکس Halifax با قرار گیری در ساحل اقیانوس اطلس می تواند جریان های جنوبی را حتی در اواسط زمستان دریافت کند، که باعث افزایش دما به بالای صفر و بارندگی می شود.

بیشتر سواحل شرق و شمال نیوفاندلند Newfoundland ، به دلیل تأثیر مستقیم جریان لابرادور، خنک و یا حتی سرد در فصل تابستان هستند. در این مناطق، آب و هوا شبیه به جزیره ساخالین Sakhalin  و ساحل دریای اوکوتسک Okhotsk  در شرق دور روسیه است و در تابستان همراه سرما و مه میباشد. درگیری بین جریان دریای سرد و آبهای گرمتر که از طیفهای گرمسیری اقیانوس اطلس ایجاد می شود، مه های مکرر و متراکم ایجاد می کند، به همین علت، این منطقه مکانی پر از مه بر روی زمین است.


8- آب و هوای کوههای صخره ای Rocky Mountains

در کوه های صخره ای بریتیش کلمبیا و آلبرتا، آب و هوا با توجه به ارتفاع و شیب قابل تغییر است. دامنه های غربی دارای آب و هوای مرطوب و معتدل با میزان بارندگی سالانه بیش از 2000میلیمتر هستند. برعکس، در مناطق داخلی و در دامنه های شرقی، بارش ها به سرعت کاهش می یابد به زیر 500 میلیمتر در سال میرسد؛ علاوه بر این، آب و هوا در این منطقه قاره ای با زمستان بسیار سرد است. در طول ماه های سرد، در دره ها و دامنه های رو به شرق، کولاک وحشتناک اغلب از شمال رخ میدهد، اما گاهی اوقات باد کاملا متفاوت، Chinook گرم و خشک شدید میوزد، که می تواند درجه حرارت را تا ده ها درجه سانتیگراد افزایش دهد، به طوری که توده های بزرگ برف می توانند به سرعت تبخیر شود.


بهترین زمان سفر به کانادا از نظر آب و هوا

بهترین زمان برای سفر به کانادا در مناطق جنوبی و مرکزی کانادا که شهرهای اصلی این کشور قرار دارند، از اواخر تابستان تا اوایل پاییز (یعنی از اواخر آگوست تا اواخر سپتامبر) است؛ به این ترتیب شما می توانید از شدت آب و هوایی (سرد در زمستان و احتمالا روزهای گرم در تابستان) اجتناب کنید؛ همچنین شما می توانید آب و هوای آرام و کمی آفتابی را تجربه کنید (اغلب تا ماه اکتبر ادامه دارد). علاوه بر این، در اواخر سپتامبر، شما می توانید رنگ های چشمگیر جنگل های افرا و سایر گونه های درختان را تماشا کنید.

دوره ای از اواخر بهار تا اوایل تابستان، یعنی اواخر ماه می تا اواخر ماه ژوئن، نیز میتواند زمان خوبی از نظر آب و هوایی باشد. گرم ترین دوره (ژوئن-اگوست) است که گاهی اوقات می تواند بسیار گرم باشد و بدترین زمان از نظر آب و هوایی در کشور کانادا اواسط زمستان (دسامبر-فوریه) است، البته بسته به سال و منطقه متفاوت میباشد. در مناطق شمالی، تابستان تنها دوره زمانی است که درجه حرارت بالاتر از نقطه ذوب است، در عرض های بالا، می توانید شب های سفید را در ماه ژوئن ببینید، در حالی که فراتر از دایره قطب شمال خورشید برای مدت کوتاهی طلوع نمی کند، بسته به عرض جغرافیایی.


پرسش خود را در این قسمت وارد نمایید !

سیستم آموزش عالی در آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان

بسیاری از موسسات آموزش عالی در آلمان در حال حاضر برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سطح بین المللی را ارائه می دهند. این به این معنی است که رشته های تحصیلات تکمیلی در آلمان و مدارک تحصیلی به دست آمده در این دانشگاه ها، در سطح بین المللی معتبر می باشند.
هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

بسیاری از شهرهای کانادایی در میان بهترین شهرها برای زندگی در جهان قرار دارند، با این حال هزینه زندگی می تواند به طور قابل توجهی بسته به استان، منطقه، شهر یا حتی محله ی زندگیتان، متفاوت باشد.
برترین جاذبه های گردشگری پاریس

برترین جاذبه های گردشگری پاریس

شما حتی در سفرهای اولتان اسیر زیبایی خیره کننده این شهر خواهید شد و حتما برای شما تصمیم گیری درباره اینکه اول کدام یک از جاذبه های گردشگری پاریس را برای دیدن انتخاب کنید، سخت است.
راهنمای خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه بسیار آسان تر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر میباشد.